Каталог статей

Головна » Статті » В » Вітрянка

Вітрянка: види, причини, симптоми, ускладнення, лікування
Кілька легковажне для хвороби назву « вітрянка » налаштовує на благодушний лад. Але якщо згадати більш грізне медичне позначення « вітряна віспа » , то благодушність повинно поступитися місцем уважному вивченню захворювання , його симптомів , лікування та попередження ускладнень

     
Вітрянка або вітряна віспа відноситься до класу інфекційних захворювань, що передаються по повітрю , т.зв. повітряно -крапельним шляхом. Вона входить в розряд дитячих хвороб , оскільки хворіють на вітрянку в основному діти. Але старший вік не є гарантією того , що вона обійде стороною. Чим старше хворий , тим важче протікає хвороба , тим частіше зустрічаються ускладнення.

Вітрянка є високозаразливий захворюванням з 100%- ної сприйнятливістю . Навіть короткочасного перебування в одному приміщенні з хворим достатньо, щоб летючий вірус пробрався в організм . Але не можна заразитися від третьої особи , так що мати хворої дитини не є джерелом зараження.

Хвороба викликає вірус герпесної групи , ідентичний вірусу оперізувального герпесу , який , потрапивши в повітря з диханням хворого , швидко поширюється. В організм здорової людини вірус проникає через слизову носоглотки і очей.

Симптоми і протягом вітряної віспи

Повинно пройти 2-3 тижні після контакту з хворим , перш ніж хвороба проявить себе . У середньому інкубаційний період триває 14-18 днів . Про початок хвороби сигналізує погане самопочуття дитини , млявість і підйом температури. На тілі з'являється висип. Вона може виникнути на будь-якій ділянці і являє собою поодинокі або численні червоні цятки в 5-10 мм діаметром . Це вірус з потоком крові потрапив з носоглотки в клітини епітелію шкіри і викликав в них порушення.

Через кілька годин на місці червоних цяток утворюються вузлики , а потім пухирці з прозорою рідиною. Кожна бульбашка проживає недовге життя . Через день він зморщується , рідина мутніє і починається процес утворення скоринки. Пройде тиждень або трохи більше , корочка остаточно підсохне і відпаде. Оскільки висип з'являється на поверхневому шарі епідермісу , не зачіпаючи росткової частини , то слідів після неї не залишається. Але це за умови , що не буде расчесов , які ушкоджують паростковий шар. У такому випадку залишиться рубець.

Висип з'являється не вся відразу , підсипання тривають толчкообразно з проміжками в 1-2 дні. Зазвичай від першого до останнього висипання проходить 8-10 днів. Тому на шкірі можна одночасно спостерігати всі стадії висипки - від почервоніння до скоринки. Кількість елементів буває різне , воно коливається в межах 10-70 , але зустрічається і значно більше. Крім висипань на шкірі , бульбашки з'являються і на слизових оболонках , але в меншій кількості. Вони перетворюються на виразки, які заживають через 1-2 дні.

Розвиток окремих елементів не завжди йде за наведеною схемою. Почервоніння або вузлик можуть зникнути без утворення бульбашки . Це зазвичай трапляється в кінці хвороби. Хворий , який був заразним ще за дві доби до появи перших бульбашок , вважається безпечним для оточуючих через п'ять днів після останнього висипання. Перенесли вітрянку набувають стійкий довічний імунітет.

Особливості перебігу хвороби для різних вікових категорій

У віці до 12 років вітрянка , як правило , протікає легко. Старші діти хворіють важче , а дорослі особливо важко. Дуже небезпечна вона під час вагітності. Перенесена в першому триместрі вітрянка може стати причиною патологій внутрішньоутробного розвитку або загибелі плоду , а в кінці вагітності загрожує дитині зараженням . Прогноз у цьому випадку тривожний , третина новонароджених врятувати не вдається.

Вакцина проти вітрянки існує , але щеплення не є обов'язковою, тому захворювання колись та « наздожене » практично кожного. Тому більшість дитячих лікарів вважають , що якщо вже хвороба неминуча , то краще перехворіти нею вчасно. У зв'язку з цим у багатьох країнах дитячі установи на карантин по вітрянці не закривають .

Ускладнення

Вітрянка зазвичай протікає сприятливо , але іноді трапляються небезпечні ускладнення , що виникають при попаданні вторинної інфекції в організм через пошкоджену шкіру : нагноєння , абсцес , сепсис , вірусна пневмонія , енцефаліт , вірусне ураження нирок і печінки і пр.

Лікування вітрянки

При легкому або середньої тяжкості перебігу захворювання терапія для дітей полягає тільки в профілактиці вторинних ускладнень. Для цього треба суворо дотримуватися гігієнічні правила .

необхідно :

    
Щодня міняти рушник , постільну і натільну білизну хворого.
    
Після їжі обов'язково полоскати рот дезинфікуючим розчином.
    
Промивати очі дезинфікуючим розчином.
    
Стежити за чистотою рук.
    
Рекомендовані молочно -рослинна дієта і рясне пиття

Як такого специфічного лікування вітрянки не існує. Інфекції , викликані вірусами герпесу , досі ставляться до малоконтрольована . При важкій формі і ослабленим дітям призначають противірусні препарати. Вони полегшують перебіг захворювання та зменшують число подсипаній . Ацикловір досить ефективний щодо вірусу оперізувального герпесу. Добре себе зарекомендував анаферон дитячий , він прискорює одужання і зменшує частоту ускладнень. Антибіотики призначають лише в разі ускладнень .

Як правило , гарячковий стан є тільки в перші дні , але якщо висипання рясні , то висока температура може триматися протягом усього періоду висипань. У цьому випадку рекомендують прийом жарознижуючих засобів , що не містять аспірин. Аспірин ( ацетилсаліцилова кислота) при вітрянці протипоказаний , тому що висока ймовірність ускладнень на печінку. При гарячковому стані необхідно дотримуватися постільного режиму.

У разі сильного свербіння призначають заспокійливі засоби . Для попередження розчісування дітям слід коротко обстригти нігті , зовсім маленьким - надіти рукавички. І головне , не давати дитині зосередитися на своїх відчуттях. Для цього його треба відволікати , пропонуючи пограти або почитати книгу. Необхідно стежити , щоб хворий не перегрівався , т.к. при цьому посилюється свербіння . Купання залишається спірним питанням , але багато педіатри радять купати , тим більше , якщо дитина потіє. Після ванни обережно промокнути шкіру м'яким рушником.

Використання при вітрянці зеленки ( зеленки ) для обробки елементів висипання в останні роки зазнає критики . Відомий дитячий лікар Комаровський стверджує , що зеленка не більше ніж маркер , що дозволяє батькам контролювати наявність нових висипань. Шкода, яку завдає психіці дитини його зовнішній вигляд , зауважує Комаровський , перевищує сумнівну користь цієї процедури.

Але застосування зеленки або розчину Кастеллани ( малинового кольору) як дезинфікуючих засобів , що попереджають бактеріальне зараження , як і раніше практикується.

Профілактика

Основний профілактикою є вакцинація , яка проводиться на добровільних засадах. Щоб інфекція не поширювалася , який захворів ізолюють в домашніх умовах до повного одужання , яке настає на п'ятий день після останнього висипання. Спеціальну дезінфекцію приміщення не виробляють , але рекомендовано часте провітрювання і вологе прибирання . Дитині дозволяється відвідувати школу або дитячий сад за наявності довідки від лікаря.


Джерело: http://Вітрянка: види, причини, симптоми, ускладнення, лікування
Категорія: Вітрянка | Додав: Умница (21.12.2013) W
Переглядів: 9800 | Теги: Вітрянка, причини вітрянки, ускладнення при вітрянці, лікування вітрянки, симптоми вітрянки | Рейтинг: 0.0/0


Популярні статі за сьогодні


Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]





Хвороби по літерам


Форма входа


ЭТО ИНТЕРЕСНО

РЕКЛАМА


  Яндекс.Метрика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Адміністрація сайта Маркова Виктория Витальевна
© 2024-2013
Яндекс.Метрика