Каталог статей

Головна » Статті » В » Виразка дванадцятипалої кишки

Виразка дванадцятипалої кишки: причини, симптоми, лікування
Виразка дванадцятипалої кишки - це хронічне захворювання , при якому на слизовій оболонці кишки утворюються довгостроково незагойні дефекти ( виразки) , рецидивуючі в періоди нервово- емоційних перенапруг і при недотриманні правил здорового способу життя

Механізм розвитку виразкової хвороби може бути бактеріальним , коли захворювання виникає в результаті зараження людини Helicobacter Pylori - спіралеподібними грамнегативними бактеріями , інфікуючими різні області шлунка і дванадцятипалої кишки. Крім того , виразкова хвороба може виникати в результаті порушення рівноваги між агресивним середовищем шлункової середовища і захисними механізмами слизової оболонки дванадцятипалої кишки ( іншими словами , через підвищену кислотність шлункового соку).

До агресивних чинників відносять вироблювану шлунком соляну кислоту і що виробляються печінкою жовчні кислоти.
Захисними факторами є слиз, що виробляється клітинами слизової оболонки кишки , і нормальний кровообіг . Якщо захисні фактори слабшають , то агресивні кислоти викликають роздратування і порушують цілісність слизової оболонки дванадцятипалої кишки - в результаті виникає виразка .

Існує ряд супутніх факторів , що сприяють розвитку захворювання і його загострення .
Це тривалий нервово- емоційне перенапруження (стрес ) , неправильне і нерегулярне харчування (зловживання жирної, копченої , смаженої їжею) , куріння і зловживання міцними алкогольними напоями , наявність хронічного гастриту , генетична схильність. Виразкова хвороба може виникнути при систематичному вживанні нестероїдних протизапальних препаратів , таких як ібупрофен , індометацин або диклофенак (як правило , люди користуються ними для лікування хворих суглобів , при м'язових болях , однак ці речовини згубно діють на слизову шлунка та дванадцятипалої кишки).

Рідко розвитку виразкової хвороби сприяє карциноїд (пухлина в шлунково -кишковому тракті) , цукровий діабет , сторонні тіла в шлунку , сифіліс , туберкульоз , проникнення пухлин з сусідніх органів , ВІЛ -інфекція.

Захворювання схильне до загострення у весняно- осінній період. Нелікована виразка дванадцятипалої кишки може привести до кровотеч різної інтенсивності , перфорації ( прободению ) кишки і в гіршому варіанті до ракового переродження укритих виразками клітин. Прорив виразки може виникнути у пацієнтів будь-якого віку , але найчастіше зустрічається у людей 20-40 років. При прориві виразки в стінці дванадцятипалої кишки виникає наскрізний отвір , через яке вміст органу витікає в черевну порожнину. У результаті може початися перитоніт , що вимагає невідкладного хірургічного втручання.

Симптоми виразки дванадцятипалої кишки

Найхарактернішим симптомом захворювання є больовий синдром у верхній частині живота нижче грудини. Цей біль часто з'являється , коли людина голодна і відразу ж зникає після прийому їжі - так звана «голодна » виразка . Біль може бути гострою і пронизливою або просто ниючий , може віддавати в спину або в прісердечную область . Больові відчуття можуть посилюватися в нічний час , при фізичних навантаженнях , при вживанні гострої , смаженої і жирної їжі , на тлі прийомі алкоголю , а також у стресових ситуаціях.

Крім больових відчуттів при загостренні виразки хворі скаржаться на диспепсичні явища: печію , відрижку кислим , здуття живота , метеоризм , нудоту і блювоту , поява запорів . При відсутності адекватного лікування починається систематична блювота з кров'ю. Також кров виявляється в калі хворого. Ці симптоми свідчать про початок внутрішньої кровотечі , яке може привести до летального результату. Часто , особливо у літніх людей , спостерігається безсимптомний перебіг виразки - хвороба ніяк себе не проявляє , так звана « німа » виразка . Це дуже небезпечна форма прояву виразки , оскільки людина , не підозрюючи про загрозливу йому небезпеки , продовжує вести звичний спосіб життя , неправильно харчуватися , вживати алкоголь , що неприпустимо при даному захворюванні. Прорив виразки характеризується раптової найгострішої болем у надчеревній області , так звана « кинджальний біль ». Через кілька хвилин після цього спостерігається одноразова блювота. Людина різко блідне , лоб покривається краплями холодного поту. Видимі слизові оболонки синіють , шкіра кінцівок остигає. Дихання стає поверхневим , рідкісним , переважно грудного типу (живіт в диханні не бере ) . У подібній ситуації необхідна екстрена госпіталізація.

Діагностика захворювання

Обстеження пацієнта при підозрі на виразку дванадцятипалої кишки починають з рентгена з контрастує речовиною верхніх відділів шлунково -кишкового тракту. Рентгенографія дозволяє побачити рубцево- виразкові деформації цибулини дванадцятипалої кишки і порушення гастродуоденальної моторики. Більш сучасним і актуальним методом діагностики захворювання є ендоскопія , яка дозволяє не тільки підтвердити факт наявності виразкового дефекту , але й уточнити його місце локалізації , визначити розміри виразки , оцінити стан дна виразки і виявити зміни слизової оболонки. Крім цього, сучасні ендоскопічні апарати дозволяють взяти пробу уражених тканин і шлункового вмісту , що допомагає визначити наявність (або відсутність) бактеріальної складової захворювання ( бактерій Helicobacter Pylori ) , а також виявити ступінь кислотності шлункового соку. Матеріал для тестування на наявність Helicobacter Pylori може бути також забраний з калових і блювотних мас .

Лікування виразки дванадцятипалої кишки

Противиразкова терапія спрямована на усунення больового синдрому , боротьбу з бактеріями Helicobacter Pylori , прискорення загоєння виразки і попередження загострень хвороби та її можливих ускладнень. Лікуванням виразки дванадцятипалої кишки займається лікар - гастроентеролог , який обов'язково призначає пацієнтові препарати, що знижують кислотність шлункового соку. Для боротьби з Helicobacter Pylori використовують антибактеріальні засоби . Крім медикаментозного лікування результат захворювання безпосередньо залежить від самого пацієнта , який повинен скорегувати свій спосіб життя (режим харчування , режим праці та відпочинку , психо- емоційний стан ) і переглянути ставлення до шкідливих звичок - паління і алкоголю .

Рекомендується часте і дробове харчування (до шести разів на день) , останній прийом їжі має бути не пізніше , ніж за три години до сну. У раціоні необхідно зменшити споживання жиру ( виключають вершкове масло , свинину , жирні сорти птиці та риби , торти і тістечка ) , а також повністю відмовитися від гострої , солоної , пряної їжі і газованих напоїв. Слід уникати вживання продуктів , які дратують слизову оболонку шлунка та дванадцятипалої кишки (кава , шоколад , цибуля , часник , томати , цитрусові , кислі соки) . Всю їжу рекомендується вживати тільки в теплому (не в гарячому і не в холодному ) вигляді.

У випадках прориву виразки або сильної кровотечі проводиться невідкладне хірургічне втручання. Всі хірургічні методи лікування , які застосовуються у зв'язку з виразковою хворобою , спрямовані на зниження вироблення організмом соляної кислоти (проводиться резекція певних відділів шлунка , що виробляють соляну кислоту).


Джерело: http://Виразка дванадцятипалої кишки: причини, симптоми, лікування
Категорія: Виразка дванадцятипалої кишки | Додав: Умница (27.12.2013) W
Переглядів: 3004 | Теги: Язва двенадцатиперстной кишки, причины язвы, язва лечение, симптомы язвы | Рейтинг: 0.0/0


Популярні статі за сьогодні


Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]





Хвороби по літерам


Форма входа


ЭТО ИНТЕРЕСНО

РЕКЛАМА


  Яндекс.Метрика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Адміністрація сайта Маркова Виктория Витальевна
© 2024-2013
Яндекс.Метрика