Каталог статей

Головна » Статті » В » Відрижка

Відрижка: причини, симптоми, лікування, профілактика
Відрижкою називається мимовільне раптове виділення газів зі шлунка або стравоходу в порожнину рота. У деяких випадках разом з газом можуть виділятися невеликі порції вмісту шлунка

Виділення газу відбувається через підвищення його вмісту в шлунку. У нормальному стані в шлунку існує необхідну кількість газу для стимуляції рухової і секреторної функції . Кількість газу може підвищуватися через вживання деяких продуктів. До таких продуктів відносяться газовані напої , капуста , горох і квасолю. Виділення зайвих газів відбувається зазвичай через рот або воротар шлунка . При надлишку газів в шлунку збільшується внутрішньошлункової тиск , що викликає скорочення м'язів шлунка , розслаблення кардіального сфінктера і спазм воротаря шлунка . Ці процеси безпосередньо впливають на виникнення відрижки . Відрижка найчастіше виникає при захворюваннях дванадцятипалої кишки і шлунка.

Відрижка може бути основною ознакою , того , що у людини порушений механізм замикання кардії. Подібне порушення найчастіше спостерігається при недостатності кардії , дискінезіях , діафрагмальних грижах , склеродермії стравоходу , а так само після операції в зоні стравохідно- шлункового переходу . При цьому причиною відрижки стає зниження тонусу кардіального сфінктера. Крім того , відрижка може виникати рефлекторно при захворюваннях жовчного міхура , пов'язаних з порушенням відтоку жовчі , при хворобах серцево -судинної системи і захворюваннях печінки.

Відрижка повітрям , яка зазвичай спостерігається при посиленому утворенні газів в шлунку або при звичному заковтуванні повітря , зазвичай не має запаху , але затримка випорожнення , яка в підсумку призводить до розкладання вмісту шлунка і утворення в шлунку аміаку , вуглеводнів , сірководню може надавати відрижці неприємний запах. Затримка випорожнення може відбуватися через виразки шлунка або при раку шлунка.

Що стосується відрижки їжею , то при цьому разом з газом в порожнину рота потрапляють порції рідкого вмісту шлунка , що може викликати гірку , кислу або гнильну відрижку . При підвищеній кислотності шлунка зазвичай відзначається кисла відрижка. Підвищена кислотність обумовлена ​​гіперсекрецією шлункового соку , а також бродінням в шлунку , яке викликається через відсутність в шлунковому соку соляної кислоти. Якщо в шлунок потрапляє жовч , то найчастіше виникає гірка відрижка. Гнильна відрижка може з'явитися при тривалому гнильному розкладанні вмісту шлунка , а так само при тривалому застої залишків їжі в шлунку.

Причини і симптоми

Розрізняють фізіологічні та патологічні причини, що провокують появу відрижки . Найчастіше виникає відрижка повітрям , яка не має сторонніх запахів або має запах недавно випитого або з'їденого. Відрижка може з'являтися , коли люди квапливо їдять , розмовляють під час прийому їжі або приймають їжу під час емоційних потрясінь.

Виникнення відрижки часто залежить від того , як і що людина їсть. Особливу роль відіграють продукти і напої, які сприяють підвищеного газоутворення . Ці продукти призводять до накопичення зайвої газу в шлунку і стравоході , який з природних причин буде шукати вихід. Найчастіше до появи відрижки призводить вживання газованих напоїв і кисневих коктейлів. Так само причиною відрижки може стати вживання в їжу бобових і капусти , але ці продукти зазвичай призводять до підвищеного газоутворення в нижніх відділах травного тракту , що частіше призводить не до відрижки , а до метеоризму .

Фізіологічна відрижка може виникати навіть у немовлят , що пов'язано з тим , що вони під час смоктання заковтують повітря . У малюків відрижка виникає досить часто , практично при кожному прийомі молока матері. Тому після їжі дитини рекомендується не укладати на спину , а трохи потримати у вертикальному положенні , поки не з'явиться відрижка і не вийде зайве повітря назовні. Якщо цього не зробити , то малюк може відригнути повітря, що проковтнуло разом зі з'їденої їжею.

До патологічних причин відрижки відносяться різні захворювання травної системи, зокрема , захворювання верхніх відділів шлунково -кишкового тракту. До зайвому утворенню газу в шлунку можуть привести такі хвороби як гастрит , панкреатит , гепатит , холецистит , гастродуоденіт , езофагіт , виразкова хвороба , грижа стравоходу та ін У такому випадку патологічна відрижка має неприємний запах і сторонній неприємний смак. Наприклад , при захворюваннях жовчного міхура , пов'язаних з порушенням відтоку жовчі , відрижка має гіркий присмак. При гастритах з підвищеною кислотністю відрижка має кислий присмак. Так само при гастритах під час відрижки може відчуватися в роті присмак неперетравленої їжі. Якщо відрижка має гнилої присмак , то це свідчить про порушення відходження шлункового вмісту , при якому відбувається застій їжі в шлунку .

У ході обстеження часто відригують пацієнтів , найчастіше, виявляється слабкість сфінктера , що знаходиться в нижньому відділі стравоходу. Цей сфінктер виконує функцію клапана між шлунком і стравоходом , відповідального за переміщення вживаної їжі . При нормальному функціонуванні даного клапана під час їжі він щільно закритий. Якщо клапан ослаблений , то під час їжі в шлунок може потрапити повітря . Так само відрижка з кислуватим смаком може бути викликана хворобою дивертикула Зенкера , в ході якого не вся їжа потрапляє в шлунок, і її частина затримується в стравоході.

Лікування

Так як відрижка найчастіше є наслідком якого-небудь захворювання шлунково -кишкового тракту , перш за все, слід діагностувати і лікувати основне захворювання. При надмірному виробленню шлункового соку пацієнтам призначаються антацидні препарати. Якщо була виявлена ​​недостатність механізму замикання кардії , застосовують такі препарати , як церукал , реглан , діметпрамід . Так само рекомендується спеціальна дієта. По-перше , слід застосовувати їжу порційно , невеликими порціями по п'ять -шість разів на день. Їжу слід пережовувати повільно і ретельно. По-друге , слід виключити з раціону продукти, що викликають відрижку , такі як горох , квасоля , газовані напої та ін

Профілактика та рекомендації

Щоб усунути неприємні прояви шлункової дисперсії або звести їх до мінімуму , слід дотримуватися деяких рекомендацій :

- Під час їжі слід пережовувати їжу повільно і ретельно , при цьому якомога менше захоплюючи повітря .

- Так як відрижка часто виникає під час прийому їжі при стресах , слід перед прийомом їжі заспокоїти нерви , а також необхідно постаратися знайти інший вихід нервовій напрузі , наприклад , пройтися по вулиці , здійснити легку гімнастику та ін

- Рекомендується повністю відмовитися від прийому газованих напоїв і вживання жувальних гумок.

- Слід обмежити вживання молочних коктейлів , збитих суфле.

- Пити воду необхідно зі склянки або чашки , так як при питті через трубочку або соломинку можливо заковтування повітря в невеликих кількостях.

- Рекомендується після їжі не лежати в горизонтальному положенні , а трохи пройтися.

- Іноді відрижку можуть викликати молочні продукти , так що в цьому випадку рекомендується обмежити їх вживання .


Джерело: http://Відрижка: причини, симптоми, лікування, профілактика
Категорія: Відрижка | Додав: Умница (23.12.2013) W
Переглядів: 8419 | Коментарі: 1 | Теги: симптоми відрижки, профілактика відрижки, причини відрижки, Відрижка, лікування відрижки | Рейтинг: 5.0/1


Популярні статі за сьогодні


Всього коментарів: 1
1 Анна  
0
Гарно написано

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]





Хвороби по літерам


Форма входа


ЭТО ИНТЕРЕСНО

РЕКЛАМА


  Яндекс.Метрика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Адміністрація сайта Маркова Виктория Витальевна
© 2024-2013
Яндекс.Метрика