Каталог статей

Головна » Статті » Б » Бронхіт

Бронхіт обструктивний: причини, види, симптоми
Обструктивний бронхіт - це особливе перебіг хвороби, при якій спазмируются і набрякають повітроносні трубочки легенів, в них накопичується велика кількість зміненої по складу слизу, а процес дихання і, відповідно, насичення крові киснем утруднюється. Бронхообструкція - різновид гострого бронхіту, але більш небезпечна і загрожує ускладненнями. Для початку слід розібратися, як влаштований бронх, для чого він служить і чому в деяких випадках порушується його нормальна функція.

Отже, що вдихається через ніс або рот повітря спрямовується спочатку в трахею - найбільшу по діаметру «трубу», проектується на передню поверхню шиї і грудину. На рівні четвертого ребра трахея ділиться на два головних бронхи, що відходять у напрямку до правого і лівого легкому. Від кожного з них у свою чергу відгалужуються часткові бронхи - їх всього п'ять. Вони поділяються вже на сегментарні (20 штук), а ті - на бронхи 4-го, 5-го порядку і так далі. Загалом, за анатомічною будовою легкі нагадують перевернуте дерево. Його так і називають - бронхіальне дерево. При цьому, чим дрібніше «гілка», тим простіше її пристрій.

Стінка трахеї має три потужні оболонки: внутрішню слизову, середню гладком'язових і зовнішню фіброзно-хрящову. Остання захищає орган від різних пошкоджень, але в міру зменшення калібру бронхів цю функцію бере на себе грудна клітка і хрящики стоншуються, а потім і зовсім зникають. Залишаються косі і циркулярні м'язові пучки і слизова вистилання бронха, забезпечена:

    
келихоподібними клітинами, що виробляють захисний серозний секрет, що містить антитіла та імунні клітини (проти мікробів і для зволоження);
    
війчастим епітелієм, захоплюючим найдрібніші чужорідні тіла, що потрапляють в легені (пил, сажу).

Таким чином, бронхіальне дерево забезпечує проведення збагаченого киснем повітря в легені (до альвеол) і виведення надлишку вуглекислого газу з них, підтримуючи гомеостаз - внутрішнє сталість констант організму. Крім того, воно забезпечене хорошою системою запобігання легенів від дії самих різних зовнішніх подразників.

Однак ідеальних машин не буває, тим паче біологічних. Вони, також як і будь-який механізм, іноді дають збій і потребують допомоги фахівця. Набухання і набряк, спазм гладком'язових елементів стінки бронха і скупчення в ньому в'язкого слизу - немає сумнівів у серйозності таких «поломок».

Вони відбуваються з різних причин:

1. Вплив алергічного або інфекційного агента;

2. Генетична схильність (недолік альфа-антитрипсину);

3. Систематичне паління;

4. Постійне вдихання забрудненого повітря, наприклад, на виробництві;

5. Ослаблення імунної системи при переохолодженні, важких хронічних захворюваннях.

Найцікавіше, що в умах людей існує чітке уявлення про зв'язок обструктивного бронхіту, та просто бронхіту, з бактеріями. Так, цей фактор має місце бути, але він грає далеко не провідну роль в розвитку захворювання. Найчастіше недуга виникає через сукупності несприятливих впливів. Наприклад, обтяжена алергологічна спадковість + куріння + зниження імунітету.

Багато лікарі знають, що в 90% випадків обструкцію провокують віруси, але все одно призначають антибіотики. Тому як на вірусну інфекцію чудово «лягає» бактеріальна, приходить, можна сказати, «на все готовеньке». І от у людини вже не бронхіт, а запалення легенів - пневмонія. Останні дослідження вчених явно показують: ускладнення у вигляді пневмонії не залежить від того, брав людина антибіотик чи ні. Але офіційною наукою це поки не визнане і якщо доктор при бронхіті НЕ пропише антибактеріальний засіб, а пневмонія розвинеться ... З кого попит?

Це не заклик до відмови від протимікробних препаратів, ні в якому разі. Альтернативи у пацієнтів поки немає, тому будемо лікуватися тим, що є на даний момент. А ось обстежитися хворому обструктивним бронхітом необхідно наітщательнейшім чином, адже дана болячка іноді є «першим дзвіночком» серйозного збою в імунітеті, початкової сходинкою на шляху до бронхіальної астми та ХОЗЛ (хронічної обструктивної хвороби легень).

Класифікація та клінічна картина

У структурі захворювання виділяють гостру і хронічну форму. Перша властива дітям, друга - дорослим, особливо літнім, людям.

Чимале значення при обструктивному бронхіті має такий симптом як кашель. Здавалося б, що може бути банальніше? А ось і ні. Певні характеристики цієї ознаки можуть розповісти лікаря дуже багато чого. По-перше, сухий він чи з виділеннями? Кашель без мокротиння, виснажливий, що виникає вранці, зі свистом, чутним «неозброєним» вухом, специфічний для гострої обструкції бронхів. У міру розвитку хвороби у пацієнта може откашливаться невелика кількість дуже в'язкою густого мокротиння, іноді - у вигляді своєрідних напівпрозорих стовпчиків, зліпків з просвіту бронха. При суперінфіцірованіі - поразці легенів бактеріями, відокремлюване змінює колір на жовтуватий або зеленуватий, але отхаркивается воно все одно з великими труднощами і в малому обсязі. У літніх людей з емфіземою або гіпертонією є ймовірність виникнення кровохаркання.

Вельми небезпечна задишка при обструктивному бронхіті: вона розвивається поступово з утруднення видиху при фізичному навантаженні, потім у спокої і аж до дихальної недостатності з акроцианозом (посинінням губ, пальців, кінчика носа).

До іншим проявам хвороби відноситься:

    
Общеінтоксікаціонного синдром: підвищена температура тіла (від субфебрильної до високої лихоманки), гіпергідроз (пітливість), слабкість, головний біль, надмірна втомлюваність, болі в різних групах м'язів;
    
Хворобливість грудної клітки внаслідок виснажує кашлю;
    
Почервоніння горла, нежить;
    
Гучне дихання - високий свист на видиху;
    
Роздування крил носа і одночасна участь м'язів черевного преса, плечового пояса, грудної клітки в акті дихання.


Джерело: http://Бронхіт причини, бронхіт види, бронхіт симптоми
Категорія: Бронхіт | Додав: Умница (17.07.2013) | Автор: Бронхіт обструктивний: причини, вид W
Переглядів: 1852 | Теги: діагностика бронхіту, Бронхіт обструктивний, лікування бронхіту, профілактика бронхіту | Рейтинг: 0.0/0


Популярні статі за сьогодні


Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]





Хвороби по літерам


Форма входа


ЭТО ИНТЕРЕСНО

РЕКЛАМА


  Яндекс.Метрика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Адміністрація сайта Маркова Виктория Витальевна
© 2024-2013
Яндекс.Метрика