Каталог статей

Головна » Статті » Б » Безпліддя

Безпліддя жіноче і чоловіче: загальні відомості
Безпліддям називають неможливість зачати дитину в парі по закінченню 12 місяців регулярного статевого життя без застосування засобів і методів контрацепції. Під регулярним статевим життям слід розуміти наявність не менше 2-х статевих контактів на тиждень. Термін в 12 місяців лікарі визначили не випадково, так як за статистикою у 30% здорових сімейних пар вагітність настає протягом 1-3 місяців після початку регулярного статевого життя, у 60% пар протягом 6-7 місяців, а у 10%, що залишилися здорових подружніх пар протягом 12 місяців.

За даними ВООЗ безплідні шлюби зустрічаються з частотою 10-20%. Безпліддя може бути викликане різними причинами. У 45% випадків причиною безпліддя є порушення з боку жіночої статевої системи, в 40% випадків причиною безпліддя є порушення в статевій сфері у чоловіків, в 15% випадків причиною безпліддя стають порушення репродуктивного здоров'я у обох подружжя.

Залежно від причин і джерел виникнення безпліддя розрізняють кілька форм захворювання:

- Жіноче безпліддя,

- Чоловіче безпліддя,

- Комбіноване безпліддя,

- Поєднане безпліддя,

- Безпліддя неясного генезу.

Так, комбіноване безпліддя являє собою захворювання, при якому пара не може мати дитину з причини порушення репродуктивної функції у чоловіка і у жінки спільно. Одночасне безпліддя являє собою сукупність у однієї жінки кількох причин безпліддя. У даному випадку лікарям необхідно діагностувати кілька причин безпліддя (наприклад, непрохідність труб у поєднанні з ановуляцією і ендометріозом) і призначити жінці комплексне лікування для досягнення бажаного результату. Діагноз безпліддя неясного генезу визначають у 5-7% безплідних пар. У даному випадку йде мова про подружніх парах, які пройшли повне діагностичне обстеження, але у них не було виявлено жодної причини, що заважає зачати дитину.

Жіноче безпліддя

Розрізняють дві форми жіночого безпліддя:

- Первинне безпліддя, при якому жінка жодного разу не вагітніла,

- Вторинне, при якому у жінки була одна або кілька вагітностей, після яких наступна вагітність не наступала більше 2-х років.

Виділяють абсолютне і відносне безплідність. При абсолютному безплідді жінка не має можливості завагітніти навіть після проведення відповідного лікування (в основному це може бути пов'язано з аномаліями будови статевих органів). Відносне безпліддя передбачає можливість завагітніти після діагностики та проведення відповідного курсу лікування.

Існує кілька причин, через які жінка не може завагітніти, серед яких:

- Непрохідність або патології маткових труб (трубне безпліддя). В результаті злиття сперматозоїда і яйцеклітини запліднений ембріон просувається по маткових трубах у порожнину матки. Спайки в маткових трубах внаслідок перенесеного запального процесу перешкоджають попаданню ембріона в матку. Непрохідність маткових труб може бути результатом стерилізації жінки, в ході якої маткові труби перев'язуються або перетинаються.

- Спайковий процес в малому тазу (перитонеальное безпліддя). У даному випадку зберігається трубна прохідність, але запліднений ембріон не влучає у порожнину матки через наявність спайок в області яєчника або між трубою і яєчником. Спайки можуть утворитися внаслідок перенесених операцій, ендометріозу, запального процесу.

- Гормональні порушення (ендокринне безпліддя). Частота такого виду безпліддя складає 5-20% від загального числа пацієнтів.

- Патологія матки або її відсутність.

- Генні та хромосомні порушення.

- Ендометріоз.

- Імунологічний фактор, який полягає в наявності у жінок антитіл до сперматозоїдів.

- Застосування медикаментозної терапії, негативно діє на процес зачаття.

- Туберкульоз жіночих статевих органів.

- Психічні або неврологічні розлади, стрес, страх перед пологами або підсвідоме небажання завагітніти.

Чоловіче безпліддя

Під чоловічим безпліддям розуміють нездатність чоловіка запліднити жінку. Причинами чоловічого безпліддя можуть бути:

- Еякуляторного розлади - виникають, як правило, при порушенні нервового постачання сечо-статевих органів.

- Анатомічні зміни - аномалії, порушення будови статевих органів. Зокрема, це можуть бути непрохідність (пов'язана із запаленням, яке протікає в чоловічому статевому тракті) або відсутність з народження сім'явивідних проток.

- Пошкодження сперматогенного епітелію - це може бути викликано хіміотерепіей або в результаті опромінення. Крім того, цьому може сприяти вплив високих температур, травма мошонки. В результаті даних ушкоджень у яєчках скорочується або припиняється вироблення сперматозоїдів.

- Сексуальні розлади, до яких відноситься ряд сексуальних патологій, що характеризуються порушенням еякуляції у чоловіка.

- Генетичні, хромосомні порушення, в результаті яких не відбувається розвиток чоловічих статевих клітин.

- Запальний процес - до цих причин відносяться запалення, отримані в результаті вірусних захворювань, а також інфекцій, що передаються статевим шляхом. Так, на здатність до запліднення впливають такі захворювання як орхіт, епідидиміт і епідідімооорхіт. Ці хвороби являють собою запальні процеси в яєчках, які нерідко є ускладненням якогось інфекційно-запального захворювання. Такі запалення можуть навіть призвести до повної атрофії яєчок. Тим не менше, не всі інфекції можуть призвести до таких ускладнень. Так у багатьох чоловіків, які ведуть активне сексуальне життя запалення, можуть з'явитися як наслідок інфекцій, що передаються статевим шляхом, наприклад, хламідії і гонококи. У деяких чоловіків у сечовому тракті можуть бути виявлені кишкова і синьогнійна палички, які й призводять до запалення. Орхіт може бути викликаний внаслідок ускладнення епідемічного паротиту.

- Імунні фактори. Діагноз імунне безпліддя, якщо при обстеженні у чоловіків виявляється 50% і більше сперматозоїдів, покритих антиспермальних антитіл. Самі по собі антиспермальні антитіла представляють собою імуноглобуліни різних класів, які з'являються в організмі і діють на свої власні сперматозоїди. Вони можуть бути присутніми як в одного партнера, так і у обох. Зазвичай вони знаходяться в сироватці крові або секрети сечостатевої системи. Причиною утворення таких антитіл може бути непрохідність сім'явивідних шляхів, травма яєчок, інфекція. Крім того, на утворення антитіл може впливати схильність.

- Ендокринні чинники. До даних причин відносять захворювання, в яких істотну роль відіграють порушення в роботі органів ендокринної системи, що у освіті і дозріванні нових сперматозоїдів. Ці порушення можуть бути як вродженими, так і набутими. Вроджені порушення обумовлюються неправильної закладкою і формуванням чоловічого апарату ще в утробі матері. Придбані порушення можуть бути обумовлені порушенням розвитку під час статевого дозрівання, пошкодженням зрілих яєчок, а так само запаленням придаткових статевих залоз. Крім того, зниження рівня статевих гормонів у чоловіка може бути наслідком захворювань гіпофіза, що в кінцевому підсумку сприяє виникненню відхилень в обміні чоловічих статевих гормонів.

- Ідіопатичне чоловіче безпліддя. Діагноз ідіопатичне чоловіче безпліддя ставиться тоді, коли, незважаючи на проведення всіх можливих обстежень, і ретельної діагностики, причину безпліддя виявити так і не вдалося. Така форма безпліддя, насамперед, характеризується нез'ясовним зниженням якості еякуляту або сперми. На думку фахівців на якість сперми можуть впливати такі фактори як спосіб життя чоловіки, навколишнє середовище і, звичайно ж, харчування. Багато несприятливі зовнішні фактори здатні посилювати патологічні зміни. При цьому неважливо вроджені вони чи набуті. Харчування теж грає не останню роль. Так, наприклад, відмічено, що на якість сперми може впливати калорійність їжі, а також нестача в раціоні необхідних жирних кислот з групи омега-3.
Категорія: Безпліддя | Додав: Умница (17.07.2013)
Переглядів: 2360 | Теги: безпліддя, діагностика безпліддя, симптоми безпліддя, лікування безпліддя | Рейтинг: 5.0/1


Популярні статі за сьогодні


Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]





Хвороби по літерам


Форма входа


ЭТО ИНТЕРЕСНО

РЕКЛАМА


  Яндекс.Метрика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Адміністрація сайта Маркова Виктория Витальевна
© 2024-2013
Яндекс.Метрика