Каталог статей

Головна » Статті » А » Артрит

Артрит колінного суглоба: причини, симптоми, діагностика, лікування

Артрит колінного суглоба - це повільно поточне і постійно прогресуюче захворювання, яке супроводжується больовим синдромом, набряком м'яких тканин в області коліна, обмеженістю рухової здібності з подальшим розвитком погіршень функцій суглоба. Хвороба супроводжується лихоманкою, прискоренням показника ШОЕ, скупченням рідини в порожнині суглоба. При цьому спочатку уражається синовіальна оболонка, а потім порушується хрящ і суглобова поверхню кісток.

Розрізняють первинний і вторинний артрити. Первинний артрит колінного суглоба виникає в результаті інфікування суглобової порожнини внаслідок травм, забитих місць, поранень, переломів. Вторинний артрит є наслідком інфікування суглоба кров'ю або лімфою від спочатку зараженого органу. Крім цього, за характером і причин поразки суглоба виділяють: реактивний артрит колінного суглоба, ревматоїдний артрит, артрозо-артрит колінного суглоба, остеоартрит, поліартрит і ін

Причини виникнення і симптоми артриту колінного суглоба

Самим явним симптомом ураження суглобів є біль, але її характер та інтенсивність не завжди відповідають істинної тяжкості хвороби. Часто болю носять тільки епізодичний характер і в ряді випадків через деякий час більше не дають про себе знати. Але так само такий біль може означати, що незабаром можуть почати руйнуватися колінні суглоби. Це може призвести до кульгавості, обмеженої рухливості і навіть інвалідності. Потрібно відзначити, що колінний суглоб є одним з найбільш великих суглобів. Через що патології колінних суглобів часто мають яскраво виражені клінічні прояви.

Хвороба може вражати дітей різних вікових груп. Дітей молодшого віку найчастіше турбують реактивні захворювання суглоба у вигляді синовіту і артриту. Починатися захворювання часто може раптово і гостро. При цьому найчастіше реактивний артрит колінних суглобів може виникнути після перенесених простудних інфекційних захворювань. Типове початок захворювання: дитина примхливий, не може розігнути свою гомілку і притримує коліно рукою. При ходьбі відзначається кульгавість і опора на носок. Спроба розігнути гомілку призводить до гострого болю. Температура тіла може підвищуватися до 37,6 градусів. Тим не менш, хвороба швидко регресує і легко лікується за допомогою звичайних протизапальних засобів.

Якщо при схожих симптомах температура тіла підвищується до 38 градусів і вище, то в пору вже говорити про більш важкому захворюванні - гострому гематогенному остеомієліті. Крім того, для остеомієліту характерний швидко наростаючий на суглобі набряк і місцеве почервоніння шкіри. У разі цих симптомів потрібно негайно викликати лікаря-хірурга, тому що можливо знадобиться оперативне лікування. Крім цього, не потрібно забувати, що в колінні суглоби болі можуть віддавати через захворювання тазостегнових суглобів. Так само варто негайно звернутися до лікаря якщо на шкірі над суглобом дитини помітні висип і дрібні точкові крововиливи.

Дітей віком від 3 до 8 років у нічний час можуть турбувати безпричинні напади болю, які так само називають "болю зростання". Імовірно ці болі пов'язані з тим, що в нічний час виробляється набагато більше гормону росту. У таких болів, як правило, немає ні вираженої інтенсивності, ні періодичності. Незважаючи на такі болі, суглоби, як правило, не страждають і застосування якихось спеціальних діагностичних методів тут не потрібно. Для пом'якшення і зняття болю можна використовувати різні протизапальні креми та мазі, зігріваючі пов'язки, а також заспокійливі відвари.

Період швидкого зростання може бути причиною виникнення болів в суглобах, які нерідко є проявом остеопорозу. Це особливо актуально для дітей, що активно займаються спортом. Поганий режим харчування, відмова від уживання в їжу молока і молочних продуктів неминуче призводить до браку кальцію в організмі. У таких випадках зазвичай достатньо пропити курс препаратів, що містять кальцій, а також оптимізувати фізичні навантаження та харчування. Крім того, різна довжина ніг може бути причиною стійких болів в одному з колінних суглобів. Проблема зазвичай вирішується відвідуванням ортопеда.

У дітей підліткового віку можуть виникати хронічні захворювання, які мають дистрофічний характер. Такі захворювання пов'язані з особливостями кровопостачання кісток і хрящів. Вихід хвороби залежить від того, в якому місці розташувався вогнище ураження. Якщо вогнище ураження розташований поза суглоба, то прогноз більш сприятливий, ніж при вогнищі ураження, розташованому всередині суглоба. Артрит з локалізацією поза суглоба нерідко зустрічається у хлопчиків від 13 до 15 років, які мають міцну статуру або активно займаються спортивними тренуваннями. Виникнути захворювання може після фізичного навантаження або ж без видимих ​​причин. Початку такої форми захворювання характерна поява в області колінного суглоба припухлості і набряклості. Так само характерно вибухне і потовщення хряща. Натискання на цю область і згинання коліна в суглобі викликає біль. Тим не менш, в результаті правильного лікування, через кілька місяців настає ремісія і одужання.

Прикладом захворювання вогнище, якого розташований всередині суглоба, може служити остеохондрит (розтинає остеохондроз) або як його ще по-іншому називають хвороба Кеніга. Дане захворювання являє собою обмежене омертвіння суглобового хряща і зустрічається в 2% випадків хвороб колінного суглоба. Для захворювання характерні виражені часто повторювані болі. Омертвіння хряща виникає в ділянках колінного суглоба, які відчувають найбільше навантаження при ходьбі. Тому така патологія найчастіше зустрічається у молодих людей, часто зазнають великі фізичні навантаження. З часом омертвілий хрящ випадає в порожнину суглоба і перетворюється у вільний кістково-хрящове тіло. Такий стан небезпечно тим, що ущемлені між суглобовими поверхнями, кістково-хрящове тіло повністю блокує рухливість суглоба.

Крім того, відомі випадки ураження суглобів інфекційними, паразитними і шкірними захворюваннями. Так, причиною артриту може стати вірусний гепатит B, вітряна віспа, краснуха, епідемічний паротит, ускладнена ангіни. Так само трапляється захворювання навколосуглобових утворень, що супроводжується больовими відчуттями, якому характерно запалення або пошкодження зв'язок, оболонок сухожиль, слизових сумок. У цьому випадку ставиться діагноз періартрит.

Діагностика та лікування захворювання

При постановці діагнозу необхідний ретельний огляд пацієнта, аналіз ходи, а також аналіз ступеня опухлости і хворобливості суглоба. Так само для діагностики артриту колінного суглоба застосовують рентгенографію, МРІ (магніто-резонансну інтроскопів), аналізи крові.

Пацієнти, що страждають остеоартритом колінного суглоба, можуть скористатися сучасними традиційними методами лікування, без хірургічного втручання. Адже тільки 4% хворих остеоартритом потребують хірургічного лікування. Неоперативні методи лікування артриту на ранніх стадіях спрямовані на збільшення рухової активності суглоба, на зняття запалення і на полегшення больового синдрому.

Комплекс таких методів лікування включає в себе: лікувальну фізкультуру, адаптивні пристосування, зміни в ритмі і способі життя і пр. Комплекс лікувально-відновлювальних вправ, під контролем лікаря-фізіотерапевта, здатний зміцнити м'язи ніг, поліпшити рухову активність колінного суглоба, збільшити гнучкість суглобів. Фізіотерапевтичні процедури (УВЧ, електрофорез, ампліпульс) істотно зменшують біль. Так само слід внести деякі корективи в щоденний спосіб життя, виключити заняття активними травмонебезпечними видами спорту, усунути надмірну масу тіла (бо надмірний вага створює додаткове навантаження на колінні суглоби). В якості адаптивних пристосувань для фіксації та зменшення навантаження на колінний суглоб використовуються: тростини, наколінники (еластичні бинти), шини, ортопедичне взуття.

В якості медикаментозного лікування застосовуються різні типи препаратів. Вся медикаментозна терапія повинна суворо обумовлюватися з лікарем. Для зняття запалення і опухлости суглоба застосовується ацетамінофен та ібупрофен. Больовий синдром можна знімати за допомогою стандартних болезаспокійливих засобів, таких як Тайленол та ін У ході застосування болезаспокійливих засобів варто пам'ятати про наявність протипоказань до даних препаратів, а також про те, що організм здатний розвивати стійкість до того чи іншого засобу. В якості сильнодіючих препаратів для зняття больового синдрому застосовують нестероїдні протизапальні препарати (НСПЗП). НСПЗП випускаються під марками Адвіл, Мотрин і Алів. Серед побічних ефектів даних медичних препаратів знаходяться: ниркова недостатність, порушення функцій печінки та ін Крім цього, для зняття болю можна застосовувати харчові добавки, наприклад, сульфати аміноглюкози і хондроїтину.

Для зняття сильного запалення при артриті колінного суглоба застосовують кортикостероїди, які вводять внутрисуставно. Такі внутрішньосуглобові ін'єкції застосовуються так само для зняття опухли. Однак дана процедура не дуже ефективна в разі поразки артритом механіки сполучних тканин. Внутрісуглобні ін'єкції кортикостероїдами або кортизон володіють короткочасним ефектом і застосовуються не більше ніж 4 ін'єкції 1 раз на рік. При лікуванні ревматоїдного артриту, найчастіше, застосовуються ін'єкції золото-хлористоводневої натрію. До альтернативних методів лікування артриту колінного суглоба відносять акупунктуру і магнітно-імпульсну терапію.

Якщо хірургічні методи лікування артриту колінного суглоба виявилися неефективними пацієнтам показане оперативне лікування. В якості хірургічних способів лікування артриту застосовуються: артроскопія (в ході якої хірург очищає суглоб від пошкоджених елементів), остеотомія (додання правильного положення кістки і суглобу), повна або часткова артропластика (заміна пошкодженого колінного суглоба), трансплантація хряща.



Джерело: http://артрит колінного суглоба, артрит колінного суглоба лікування
Категорія: Артрит | Додав: Умница (25.06.2013) W
Переглядів: 5917 | Теги: артрит колінного суглоба, лікування | Рейтинг: 0.0/0


Популярні статі за сьогодні


Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]





Хвороби по літерам


Форма входа


ЭТО ИНТЕРЕСНО

РЕКЛАМА


  Яндекс.Метрика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Адміністрація сайта Маркова Виктория Витальевна
© 2024-2013
Яндекс.Метрика