Каталог статей

Головна » Статті » А » Аденоміоз

Аденомиоз: симптоми, діагностика, лікування, профілактика


У ряді захворювань репродуктивної системи, що викликають безпліддя, біль і порушення циклу менструаций, одне з перших місць займає ендометріоз. Походження і причини розвитку осередків тканини, подібної ендометрію, в м'язовому шарі матки, яєчниках, в маткових трубах, на слизовій стінки піхви, шийці матки і у віддалених органах досі не з'ясовані.

Аденомиоз - внутрішній ендометріоз тіла матки, процес розвитку ендометріоїдних гетеротопій в м'язовій оболонці матки. Зустрічається у жінок всіх вікових груп, частіше в 40-50 років.

Факторами, що сприяють її виникненню і прогресу, є механічні травми (аборти, вискоблювання порожнини матки та інші втручання), в сукупності з запальними процесами в порожнині матки вони призводять до пошкодження сполучної тканини базального шару ендометрію і підлягають м'язових елементів. Ендометріальні клітини проникають в міометрій і розвиваються в ньому. В основному аденоміоз має дифузний характер, рідко зустрічаються вузлувата або вогнищева форми.

Залежно від глибини проникнення в м'язовий шар розрізняють 4 ступеня поширення дифузної форми ендометріозу:

I - незначне проростання,
II - поширення до середини міометрія,
III - поразка стінки матки до вісцеральної очеревини,
IV - залучення в процес очеревини і поруч лежачих органів.

При II-IV ступеня спостерігається збільшення матки за рахунок гіперплазії м'язових волокон, збільшення числа і розміру ендометріоїдних кістозних утворень. Клініка залежить від місця розташування, давності захворювання, супутньої соматичної патології.

Аденомиоз супроводжується наступним симптомокомплексом:

    
Порушення менструального циклу у вигляді тривалих рясних місячних (гіперполіменоррея), межменструальних кров'яних виділень (метрорагія), кров'яних виділень за один-два дні до початку і два-три дні після закінчення місячних (характерною ознакою є колір - шоколадний або дегтеподобное),

    
Болі - виникають або посилюються перед і під час менструації, можуть зберігатися і після її закінчення,

    
Відчуття тяжкості, дискомфорту внизу живота,

    
Передменструальні розлади сечовипускання,

    
Безпліддя (первинне або вторинне).

Діагностика

Діагноз встановлюється лікарем після проведення комплексу заходів:

    
Виявлення характерних для аденоміозу скарг, динаміки розвитку симптомів, оцінки гінекологічного та акушерського анамнезу,

    
Огляд на кріслі - стан слизової піхви і шийки матки (виявлення вогнищ зовнішнього ендометріозу), розмір, положення, рухливість, болючість матки і придатків при дослідженні. При динамічному спостереженні - огляд перед і після менструації - можна помітити зміну розмірів матки і придатків.

    
При ультразвуковому дослідженні оцінюються розміри матки, структура м'язової оболонки, можна виявити точкові або дрібні кістозні включення, неоднорідні вузлики,

    
Гістероскопія - огляд за допомогою спеціальної апаратури (гістероскопу) пізніше п'ятого-сьомого дня менструального циклу - дає можливість вивчити внутрішню поверхню матки і виявити ендометріоїдниє ходи,

    
Гістеросальпінгографія - рентгенологічне дослідження із застосуванням контрастних речовин також на п'ятий-сьомий день циклу - дозволяє оцінити розміри матки, контури порожнини матки, виявити глибину поширення внутрішнього ендометріозу.

Лікування

Після встановлення діагнозу призначається комплексне лікування, що враховує:

    
Розташування та тяжкість ураження,

    
Вік пацієнтки, необхідність збереження здатності до дітородіння,

    
Наявність запального процесу, рубцево-спаєчних ускладнень,

    
Збереження функцій яєчників,

    
Стан ендометрію.

Неоперативне лікування ендометріозу проводиться препаратами, що містять статеві стероїди та їх похідні. Залежно від віку пацієнтки, стадії захворювання і цілі лікування це можуть бути гормональні пероральні контрацептиви, чисті гестагени або андрогени. Використовується здатність цих препаратів придушувати функцію яєчників, проліферативні процеси в ендометрії, викликати склерозування і закриття ендометріоїдних вогнищ.

Лікування може проводитися переривчастими курсами в циклічному режимі, так і безперервним методом. Лікар в обов'язковому порядку повинен враховувати наявність супутніх захворювань - серцево-судинних (варикозна хвороба ніг, артеріальна гіпертонія), печінки і жовчовивідних шляхів, ожиріння.

Хірургічне лікування проводиться при аденомиозе III-IV ступеня, при поєднанні з міомою, пухлинами придатків, атипові гіперплазією ендометрію, дисплазією шийки матки. Вузлувата форма аденоміозу підлягає обов'язковому оперативному лікуванню, у жінок у віці до 35 років можлива органозберігаюча операція.

Профілактика

    
Контроль менструального циклу з моменту перших місячних,

    
Використання сучасних протизаплідних засобів для попередження небажаної вагітності та аборту,

    
Виняток важкої фізичної праці під час менструації,

    
Своєчасне лікування запальних захворювань,

    
Регулярний, не рідше 1 разу на рік, профілактичний огляд лікарем гінекологом.



Джерело: http://аденомиоз, аденомиоз симптоми, аденомиоз лікування
Категорія: Аденоміоз | Додав: Умница (13.06.2013) W
Переглядів: 3457 | Теги: аденомиоз, аденомиоз лікування, аденомиоз симптоми | Рейтинг: 0.0/0


Популярні статі за сьогодні


Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]





Хвороби по літерам


Форма входа


ЭТО ИНТЕРЕСНО

РЕКЛАМА


  Яндекс.Метрика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Адміністрація сайта Маркова Виктория Витальевна
© 2024-2013
Яндекс.Метрика