Каталог статей

Головна » Статті » Б » Брадикардія

Брадикардія: види, симптоми, діагностика, лікування
Брадикардія - симптом, що полягає в уражень серцевих скорочень менше 50 ударів на хвилину, який може зустрічатися як при серцевій, так і при Екстракардіальні патології. Незважаючи на те, що брадикардію зараховують до аритмій, ритм серцевих скорочень при ній може контролювати природний водій ритму - синусовий вузол, розташований в області впадання порожнистих вен у праве передсердя, але в ньому виникає або занадто мало імпульсів, або вони не можуть поширитися по провідній системі серця і викликати його стиснення. Така брадикардія є синусової.

Щоб зрозуміти передумови виникнення брадикардії, потрібно знати, що серце має автоматизм - здатністю скорочуватися під впливом імпульсів, що генеруються в ньому самому. Ця функціональна особливість серця забезпечується низкою анатомічних структур (пучків, вузлів і атипової мускулатури), яка в сукупності називається провідною системою. У неї входить синусовий вузол, пучки Бахмана, Веккербаха і Тореля, що з'єднують його з передсердно-шлуночкових вузлом, пучок Гіса і волокна Пуркіньє, що розподіляються на серцевих клітинах і передавальні безпосередньо на них збудливий імпульс. Дана система настільки самодостатня, що, якщо дістати працююче серце з грудної клітини живої людини, то воно буде не припиняти битися ще якийсь час. Свідомо сей процес ми не контролюємо, адже мало хто говорить серцю: «Бийся» або «Не бийся». Виключаючи хіба що графа Каліостро, та потомствених індійських йогів. Ось, до речі, останні дійсно настільки єдині зі своїм тілом, що відчувають, як вирує кров у їх судинах і можуть спокійно не просто уповільнити серцебиття (викликати брадикардію), але і повністю зупинити його на досить тривалий часовий проміжок.

Але не всі люди - йоги, і потреба контролювати власне серцебиття день у день мало кого обрадує, тому брадикардія у звичайної людини найчастіше говорить про аномалії. Наприклад, про повну або неповної атріовентрикулярної (передсердно-шлуночкової) блокаді, коли сигнали виходять з водія ритму і частково досягають шлуночків серця, викликаючи їх рідкісне скорочення, або вони взагалі не проходять, "застряє" на одній з ділянок провідної системи. Тоді передсердя і шлуночки скорочуються незалежно один від одного. Непроходження сигналу від синусового вузла можуть провокувати перенесені або наявні в даний момент інфаркти міокарда, спадкові дефекти в серцевому м'язі, кардіоміопатії та кардіосклероз, а також процес природного старіння органу.

Можуть бути й внесердечние причини брадикардії:

    
Отруєння важкими металами, нікотином;
    
Тривале загальне переохолодження організму;
    
Підвищення внутрішньочерепного тиску, пригнічувала судиноруховий центр в головному мозку (менінгіт, травми, пухлини, інсульт);
    
Передозування препаратів (серцевих глікозидів - строфантину, дигоксину, а також хінідину);
    
Гіпофункція щитовидної залози;
    
Тривале голодування, недоїдання;
    
Інфекційні хвороби (черевний тиф, гепатит).

Однак мале число серцебиття в хвилину може зустрічатися і у абсолютно здорових людей, наприклад, спортсменів. Справа в тому, що їх серцево-судинна система постійно піддається впливу досить значних фізичних навантажень і серце поступово привчається «працювати на повну силу», тобто за ті 50 ударів на хвилину воно встигає перекачати необхідне організму кількість крові. Буває і від природи «сильне» серце і щасливчики, їм володіють, не знають, що таке запаморочення і коливання тиску, адже орган одним потужним скороченням забезпечує такий потік крові до органів і тканин, для якого звичайного міокарду звичайної людини потрібно стиснутися і розслабитися 2 - 3 рази. Так що, якщо ви промацали у себе пульс і порахували його занадто рідкісним і слабким, не варто відразу ж заглиблюватися в паніку, але обстеження у кардіолога вам у кожному разі не зашкодить.

Ознаки та симптоми захворювання

Незначне зменшення числа серцевих скорочень можуть ніяк не відчувається людиною, особливо, якщо у нього немає патологічних процесів в інших органах і системах. При розвитку брадикардії на тлі інфекційних, ендокринних та інших захворювань, коли пульс урежается значно (менше 40/мін), пацієнт іноді скаржиться на слабкість, підвищену стомлюваність при фізичному навантаженні, холодний піт (гіпергідроз), запаморочення. Ці симптоми розвиваються через неадекватну кровопостачання тканин і їх кисневого голодування, а найбільш чутливий до гіпоксії головний мозок, тому при тривалому існуванні брадикардії запаморочення і слабкість закінчується непритомністю різної тривалості. А часті непритомності (напади Морганьї-Едамс-Стокса) у свою чергу чреваті раптової зупинкою серця.

При передсердно-шлуночкових блокадах, крім перерахованих вище ознак, характерні підйоми або різкі коливання артеріального тиску, які погано піддаються корекції, так як більшість гіпотензивних препаратів ще більше урежают пульс, а це при брадикардії - дуже небезпечно. Нерідко з'являється стенокардія напруги (болі за грудиною при стресах і фізичному навантаженні) і ознаки хронічної недостатності кровообігу (посиніння губ, кінцівок, набряки).

Діагностика

Дуже важливо своєчасно встановити причину брадикардії: чи є вона наслідком захворювання серця або виникла як симптом якого іншого захворювання. У першу чергу виключають серцеву патологію за допомогою:

1. ЕКГ (на записі відразу видно наявність блокади і її ступінь);

2. Добового холтерівського моніторування (якщо брадикардія має нападоподібний характер);

3. Ехо КГ (дозволяє оцінити розміри серця, обсяги його порожнин і кількість виганяє крові при серцевому скороченні);

4. Рентгенографії органів грудної клітини (оцінюють розмір тіні серця і наявність венозного застою крові в легенях);

5. Велоергометрії (оцінюють реакцію серцево-судинної системи на фізичне навантаження);

6. Черезстравохідна дослідження провідної системи серця (при сумнівному діагнозі для підтвердження внутрішньосерцевої блокади).

Якщо дані методи не виявили жодних серцевих порушень, то лікарі приступають до комплексного обстеження організму (рівень гормонів щитовидної залози в крові, МРТ мозку, мікробіологічні аналізи на наявність інфекції та ін.)

Лікування брадикардії

Лікування брадикардії при Екстракардіальні патології полягає в терапії основного захворювання, її спровокував: інсульту, пухлини мозку, інфекції, гіпотиреозу і т.д. Неповні блокади в провідній системі серця, як правило, не вимагають застосування лікарських засобів, а при повних хворі часто потребують в тимчасовій, а часто і в постійній електрокардіостимуляції. Для цього їм під шкіру грудної клітини встановлюють штучний водій ритму, електроди від якого оперативним методом вводять безпосередньо в серцевий м'яз.


Джерело: http://брадикардія види, брадикардія симптоми, брадикардія лікування
Категорія: Брадикардія | Додав: Умница (17.07.2013) | Автор: Брадикардія: види, симптоми, діагно W
Переглядів: 2518 | Теги: види брадикарді, Брадикардія, симптоми, лікування, діагностика | Рейтинг: 0.0/0


Популярні статі за сьогодні


Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]





Хвороби по літерам


Форма входа


ЭТО ИНТЕРЕСНО

РЕКЛАМА


  Яндекс.Метрика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Адміністрація сайта Маркова Виктория Витальевна
© 2024-2013
Яндекс.Метрика