Каталог статей

Головна » Статті » В » Васкуліт

Васкуліт: види, симптоми, лікування
Васкуліт є загальним терміном , який використовують для позначення ряду різних хвороб , пов'язаних з руйнуванням стінок і запаленням кровоносних судин


       
Головна « пастка » цього захворювання в тому , що іноді васкуліт не обмежується ураженням лише одного органу , в деяких випадках «під роздачу» потрапляє відразу кілька систем і органів. Так , у одних хворих васкуліт може торкнутися судини або очей , або шкіри , або мозку , а у інших пацієнтів - відразу двох або трьох внутрішніх органів.

Воспаляясь , кровоносні судини сильно розтягуються , втрачають свою пружність і можуть як розшириться , так і звузиться - аж до свого повного закриття. У результаті порушується кровопостачання органів і гинуть тканини. Такий патологічний процес в організмі може початися в будь-якому віці , а передують йому деякі сприятливі фактори . Останні залежать від типу васкуліту. Якщо захворювання має первинний характер , то говорити про його причини взагалі не приходиться, так як вони досі залишаються таємницею за сімома печатками. Що ж стосується вторинного васкуліту , який виникає як супутнє захворювання іншої патології , то він може розвинутися через цілого комплексу чинників. До їх числа належать :

- Різні хронічні або гостро протікають інфекції бактеріальної та вірусної природи (в основному стафілококи , сальмонела , стрептококи , віруси гепатитів С і В , мікобактерії туберкульозу , парвовіруси і цитомегаловірус ) ;

- Алергічні реакції після вакцинації або прийому деяких лікарських препаратів;

- Захворювання сполучної тканини , злоякісні пухлини ;

- Ендокринні порушення;

- Опіки , травми і вплив іонізуючої радіації;

- Сильний перегрів або переохолодження організму ;

- Генетичні схильності ;

- Вплив на організм різних хімічних речовин і сироваток.

Кожна з цих перерахованих причин окремо , а вже тим більше в сукупності з іншими факторами здатна викликати патологічні зміни антигенної структури тканини, з якої і складаються кровоносні судини. Організм на такі зміни відреагує відторгненням , оскільки він розцінює їх як якісь сторонні речовини і починає виробляти для їх знищення антитіла. Таким чином , механізм розвитку васкуліту полягає в неправильному імунній відповіді на якийсь фактор , головним чином інфекції.

Слід пам'ятати , що дане захворювання - це не просто проблеми з судинами , а серйозний сигнал про неполадки у функціонуванні всього організму. Васкуліт не можна залишати без уваги. Він не має властивість самостійно затухати , навпаки , при відсутності належного лікування хвороба швидко прогресує , призводячи до стійкої інвалідності і навіть передчасну кончину від серцевої недостатності.

Одним з плачевних наслідків васкуліту може стати аневризма , тобто випинання стінки судини . Іноді останні настільки стоншуються , що просто не витримують тиску потоку крові і розриваються . У результаті може статися внутрішня кровотеча , яке є вкрай небезпечним станом . Крім того , при запаленні і сильному звуженні судин може частково або повністю заблокуватися кровопостачання в деякі ділянки організму. Якщо судини будуть не в змозі забезпечити в ці ділянки доставку достатньої кількості крові , то тканини , які залишилися без нормального кровопостачання , поступово почнуть відмирати. Тому при порушеному кровопостачанні серця і мозку у хворих нерідко розвиваються інфаркти та інсульти , а васкуліт нирок в деяких випадках викликає розвиток ниркової недостатності.

Види васкуліту та їх симптоми

Існує величезна кількість підвидів васкулитов , які відрізняються між собою локалізацією , важкістю перебігу і етіологією. Частина васкулитов вражають тільки шкіру , не завдаючи серйозного збитку іншим органам , а частина здатна принести непоправної шкоди деяким життєво важливих органів . Отже , це захворювання поділяються на такі підвиди :

- Системні некротичні васкуліти , до числа яких відносяться мікрополіангііт , вузликовий періартеріїт , змішаний васкуліт і синдром Черджа - Строс . Спільними симптомами для системних васкулітів є гарячковий стан і наявність на шкірі незначних слідів крововиливів. У деяких випадках зачіпаються суглоби , в інших - нервові закінчення або м'язи . Які саме органи будуть пошкоджені системним васкулітом , обумовлено тим , які судини постраждали від захворювання. Якщо патологічний процес дістався до суглобів , то , крім інших , спостерігаються ще й такі симптоми як болі в суглобах при відсутності зовнішніх причин (наприклад , забитих місць ) і розвиток артриту , який симетрично вражає дрібні суглоби кисті , що не деформуючи їх.

Варто врахувати , що для будь-якого системного васкуліту властиво тривалий перебіг , постійне загострення , стрімке прогресування і поява ускладнень.

- Гранулематоз Вегенера . Даний підвид вражає навколоносових пазух . У пацієнтів спостерігаються гнійні і кров'янисті виділення з носа , а слизова цього органу покривається виразками . Іноді з'являється кашель ( нерідко з домішкою крові) , задишка, біль у грудях. При цьому діагнозі некротичні зміни розвиваються не тільки в придаткових пазухах носа , а й у вухах , трахеї і гортані. У частини хворих на цьому тлі розвивається плеврит , гломерулонефрит (ураження нирок) і асиметрична полінейропатія (розлад нервової системи).

- Гігантоклітинний артеріїт (хвороба Хортона ) . Розвивається в результаті того , що в стінках середніх і великих артерій виникає запалення і відбувається скупчення змінених ( гігантських ) клітин . З цієї причини набрякають всі оболонки артерій , звужується просвіт судин і можуть утворюватися пристінкові тромби. Даний стан характеризується загальною слабкістю і гарячкою , сильними головними болями і зниженням маси тіла , припухлостями в скроневій області. Крім того , можуть турбувати болі в жувальних м'язах і в мові ( при розмові або під час іди ) , а також поганий сон і депресія.

- Неспецифічний аортоартериит . Являє собою хронічне запалення аорти та головних її гілок з розвитком стенозу ( стійкого звуження просвіту ) і відсутністю пульсу на руці ( -ах ) . Проявляється слабкістю , втратою ваги , сонливістю і підвищенням температури. Також виникає синдром ішемії верхніх кінцівок , слабкість в ногах і руках , болі в грудях , непритомний стан . У багатьох пацієнтів погіршується зір , знижується пам'ять і концентрація уваги , при ходьбі з'являються похитування .

- Геморагічний васкуліт . При ньому уражаються капіляри шкіри , суглобів , нирок і шлунково-кишкового тракту . Захворювання починається з типовою шкірної висипки - мелкопятністих і симетрично розташованих сінячково елементів , які не зникають при натисканні. Висипання локалізуються в основному навколо суглобів , на розгинальних поверхнях рук і ніг , на сідницях. При геморагічному васкуліті відзначається ураження суглобів , яке може проявлятися як короткочасними болями в них , так і сильним запаленням. Хворі також скаржаться на болі в животі , нудоту і блювоту , нестійкий стілець.

- Алергічні васкуліти шкіри. Висипання частіше локалізуються на ногах , рідше - на руках і інших частинах тіла. Шкіра вкривається червоними плямами , які іноді виступають над її поверхнею , а також вузликами і вузлами різних розмірів , корками , ерозіями , виразками , володарем і прочіми утвореннями .

- Синдром Кавасакі . Характеризується запаленням судин всього тіла , вражає в основному дітей до 5 років. Ця хвороба проявляється лихоманкою , припухлістю стоп і долонь , висипом , роздратуванням і почервонінням очей , хворобливістю слизових оболонок губ і порожнини рота , збільшенням шийних лімфатичних вузлів.

- Хвороба Такаясу . Є хронічним запаленням артерій , що переносять кров від серця. У половини хворих спостерігаються первинні соматичні ознаки : нездужання , швидке стомлення , розлад сну , лихоманка , втрата апетиту , біль у суглобах. На пізніх стадіях нерідко виникає аневризма або феномен Рейно .

- Хвороба Бехчета . Являє собою тріаду симптомів , що включають виразки на губах , запалення навколо зіниці ока і виразки на статевих органах.

Лікування

Курс терапії призначається залежно від уражених органів і супутніх хвороб. Наприклад , первинний алергічний васкуліт дуже часто проходить сам по собі без спеціального лікування. Якщо ж захворювання зачіпає важливі для життя органи (серце , нирки , мозок , легені) , то пацієнту необхідний курс інтенсивної і агресивної терапії.

У боротьбі з васкулитами « б'ються» кортикостероїди. Іноді лікар призначає препарати , які застосовують при хіміотерапії , однак у набагато менших дозах , ніж при онкологічних проблемах. Метою такої терапії є придушення аномального відповіді імунної системи, внаслідок якого руйнуються кровоносні судини і порушується нормальне кровопостачання тканин.

Прогноз цього захворювання залежить від його підвиду і ступеня ураження прилеглих тканин і органів. При якісному і адекватному лікуванні тривалість життя пацієнтів збільшується в рази. Головне - вчасно діагностувати проблему і призначити курс терапії , що не викликає побічних ефектів і алергічних реакцій.


Джерело: http://Васкуліт: види, симптоми, лікування
Категорія: Васкуліт | Додав: Умница (21.12.2013) W
Переглядів: 2065 | Теги: симптоми васкуліту, види васкуліту, Васкуліт, лікування васкуліту | Рейтинг: 0.0/0


Популярні статі за сьогодні


Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]





Хвороби по літерам


Форма входа


ЭТО ИНТЕРЕСНО

РЕКЛАМА


  Яндекс.Метрика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Адміністрація сайта Маркова Виктория Витальевна
© 2024-2013
Яндекс.Метрика