Каталог статей

Головна » Статті » В » Вагіноз

Вагиноз: симптоми, діагностика, лікування, профілактика
Бактеріальний вагіноз ( або вагінальний дисбактеріоз) - поширене незапальне захворювання слизової оболонки піхви , що виникає в результату зміни складу його мікрофлори.

Мікрофлора піхви є рухомою екосистемою , в якій взаємодіють десятки різновидів мікроорганізмів. У нормі у здорової жінки основою мікрофлори піхви є палички Додерлейна - анаеробні і аеробні лактобактерії , що складають до 95 % всіх « проживають » на слизовій мікроорганізмів. Лактобактерії піхви виконують захисну функцію: вони переробляють глікоген , що міститься в клітинах епітелію , в молочну кислоту і тим самим підвищують кислотність піхви. Крім цього , лактобактерії продукують перекис водню. Кисле середовище і перекис водню здатні пригнічувати ріст патогенних і умовно- патогенних мікроорганізмів , які в нормі в невеликих кількостях присутні в піхву. Якщо з якихось причин частка лактобактерій знижується , то кислотність піхви починає зменшуватися і відбувається бурхливий ріст і розмноження патогенної мікрофлори ( гарднерелла , стрептококи , стафілококи , кишкова паличка та ін.) Виникає вагінальний дисбаланс або дисбактеріоз , тобто невідповідність між кількістю корисних і шкідливих бактерій - це проявляється низкою неприємних відчуттів , які значно погіршують фізичне самопочуття та емоційний стан жінки.

Причини розвитку бактеріального вагінозу досить численні. Порушення мікрофлори піхви можуть сприяти фізіологічні і гормональні зміни в організмі (період статевого дозрівання , вагітність , фази менструального циклу , менопауза) . Велике значення має активність статевого життя і зміна статевих партнерів. Тривале застосування гормональних препаратів ( оральних контрацептивів , контрацептивних свічок і мазей , ліків при терапії щитовидної залози) , безконтрольний прийом антибіотиків , гінекологічні оперативні втручання , використання внутрішньоматкової спіралі - все це безпосередньо пов'язано з виникненням бактеріального вагінозу . Крім цього , порушення балансу мікрофлори піхви сприяють наявність запальних процесів шийки матки і наявність порушень менструального циклу. Ще однією дуже поширеною причиною виникнення дисбактеріозу піхви є надмірне захоплення жінок спринцеванием , оскільки при спринцювання поряд з патогенною мікрофлорою активно вимиваються і корисні лактобактерії.

Доведено , що бактеріальний вагіноз не передається статевим шляхом і досить часто зустрічається у молодих дівчат , які не мають статевих стосунків. Дисбактеріоз піхви збільшує ризик виникнення запальних захворювань матки і яєчників ; у вагітних жінок сприяє передчасних пологів і виникнення післяпологових ускладнень інфекційного характеру . Тривале наявність у жінки вагінозу сприяє розвитку ендоцервіциту ( запаленню слизової шийки матки) , лейкоплакії (зміні тканин слизової оболонки матки ) і ендометріозу ( розростання клітин внутрішнього шару стінки матки за межі цього шару ) . При своєчасній діагностиці та грамотному лікуванні прогноз бактеріального вагінозу сприятливий.

Симптоми


Половина жінок з бактеріальним вагінозом не відчуває ніяких симптомів захворювання ( безсимптомна форма хвороби) і порушення мікрофлори піхви у них виявляється випадково при профілактичних гінекологічних оглядах. Інша ж частина жінок страждає від клінічних проявів вагінозу , причому ознаки захворювання можуть посилюватися і потім мимоволі слабшати протягом тривалого періоду , іноді декількох років.

Головним проявом бактеріального вагінозу є виділення з піхви (білі) різної інтенсивності і забарвлення , частіше - біло -сірої , можливо з неприємним запахом. Виділення посилюються за кілька днів до початку менструації і після статевого акту. При прогресуванні хвороби виділення можуть стати жовто- зеленими , густими , липкими або пінистими . Такі виділення рівномірно розподіляються по стінках піхви і при огляді за допомогою гінекологічних дзеркал легко видаляються зі слизової ватним тампоном. Характерною особливістю бактеріального вагінозу є відсутність ознак запалення ( набряку , гіперемії ) стінок піхви. Іноді жінки скаржаться на печіння і свербіння в області статевих органів , що посилюються при сечовипусканні і після статевого акту.

Діагностика

Стандартний мазок з піхви є достатнім для виявлення патогенної мікрофлори. При підозрі на бактеріальний вагіноз взятий при мазку матеріал зі слизової піхви досліджується під мікроскопом. При цьому зменшення кількості (іноді й повна відсутність) лактобактерій і збільшення числа інших мікроорганізмів в мазку свідчать про наявність вагінально дисбактеріозу. Крім цього , визначається кислотність виділень з піхви (вимірюється pH середовища). Підвищення рівня pH піхви більше 4,5 ( тобто відсутність кислого середовища ) підтверджує наявність бактеріального вагінозу . Іноді проводять « аміновий » тест: виділення з піхви змішуються з гидроокисью калію - за наявності бактеріального вагінозу з'являється характерний неприємний запах « зіпсованої риби». У випадку утруднення в постановці діагнозу можуть бути додатково проведені більш складні методи дослідження: визначення кількості молочної та янтарної кислоти у виділеннях з піхви.

Лікування бактеріального вагінозу


Своєчасне грамотне лікування бактеріального вагінозу дозволяє попередити розвиток ускладнень хвороби. Терапія бактеріального вагінозу спрямована на знищення патогенних мікроорганізмів і на відновлення здорової мікрофлори піхви.

Для знищення патогенної мікрофлори використовують протимікробні і антибактеріальні препарати у вигляді таблеток ( Метронідазол , Трихопол , Метрогіл ) і вагінальних свічок або мазей ( Флагіл , Кліндаміцин , Далацин ) . Найбільш успішним є поєднання антибактеріальних засобів в таблетках з місцевим лікуванням. Подібні препарати пригнічують розмноження хвороботворних бактерій і запобігають розвитку урoгенітального кандидозу (молочниці) . При наявності сильного свербіння і печіння можуть використовуватися місцеві анестезуючі препарати.

Після придушення зростання патогенних мікроорганізмів необхідно відновити здорову мікрофлору піхви і збільшити в ній кількість лактобактерій. Для цього використовуються ліки з групи пробіотиків , які можуть бути призначені як для прийому всередину ( Лінекс , Нормобакт ) , так і для місцевого застосування у вигляді вагінальних свічок ( Лактобактерін , Біфідумбактерин ) . Вживання пробіотиків і відновлення нормальної мікрофлори піхви є необхідною умовою не тільки при лікуванні бактеріального вагінозу , але також служить відмінною профілактикою цілого ряду інших захворювань жіночої статевої сфери.

Профілактика

Профілактика бактеріального вагінозу припускає нормалізацію гормонального статусу жінки , відмова від тривалого використання гормональних оральних контрацептивів , грамотне вживання антибіотиків широкого спектру дії , дотримання правил особистої гігієни (не можна зловживати спринцеванием піхви) , ведення моногамной статевого життя , своєчасне лікування дисбактеріозу кишечника.

Джерело: http://Вагиноз: симптоми, діагностика, лікування, профілактика
Категорія: Вагіноз | Додав: Умница (21.12.2013) W
Переглядів: 3312 | Теги: профілактика вагінозу, симптоми вагінозу, лікування вагінозу, діагностика вагінозу, Вагиноз | Рейтинг: 0.0/0


Популярні статі за сьогодні


Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]





Хвороби по літерам


Форма входа


ЭТО ИНТЕРЕСНО

РЕКЛАМА


  Яндекс.Метрика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Адміністрація сайта Маркова Виктория Витальевна
© 2024-2013
Яндекс.Метрика