Каталог статей

Головна » Статті » Б » Блювота

Блювота: причини, симптоми, види, лікування
Коли нас рве , то в першу чергу в голову приходить думка : «Щось не те з'їв ! ». Насправді це далеко не завжди так , адже блювота - захисний рефлекторний феномен вигнання вмісту верхніх відділів шлунково -кишкового тракту через ротову порожнину , який ми не в змозі контролювати свідомо


      
У більшості випадків , так, блювота виникає через подразнення якогось відділу травної системи , але існує і центральний механізм її розвитку .

Блювотний центр розташовується в головному мозку , а точніше в так званому довгастому мозку , куди і надходять сигнали від різних органів про необхідність очищення шлунка від шкідливих речовин. Однак не факт , що в травній трубці дійсно знаходиться щось небезпечне для організму. Центральну блювоту може провокувати уремія - підвищення концентрації в крові продуктів метаболізму аміаку , що часто буває при важкому пієлонефриті у вагітних жінок. При пухлинах мозку , коли наростає внутрішньочерепний тиск, і інсультах , що супроводжуються роздратуванням мозкових оболонок , також виникає блювота. Нудота і блювання - незмінні супутники багатьох інфекцій: як шлунково -кишкових , так і захворювань центральної нервової системи.

Класифікація і види блювоти при різних захворюваннях

Отже , блювоту по етіології можна розділити на дві великі групи:

    
периферичну ;
    
Центральну .

Найбільш поширеними причинами периферичної блювоти є проблеми з органами травлення :

1 . Гастроентерит (харчова токсикоінфекція ) при вживанні зіпсованих або забруднених мікроорганізмами продуктів харчування. Виникає через кілька годин після прийому їжі. Може бути одноразовою і супроводжуватися проносом , болями в животі , незначним підвищенням температури тіла , слабкістю. Блювотні маси мають вигляд напівперевареною їжі і після їх відторгнення хворий відчуває полегшення.

2 . Хімічна стимуляція шлунка алкоголем. Блювота з'їденої їжею , приносить тимчасове полегшення (залежить від прийнятої дози і якості спиртного напою ) .

3 . Хронічні запальні захворювання шлунка і 12 -палої кишки : гіперацидний та антацидний гастрит , виразка , дуоденіт . Блювота виникає в період загострення на тлі болів у животі , печії , відрижки , метеоризму та ін проявів основної хвороби .

4 . Патологія гепатобіліарної системи : дискінезія жовчовивідних шляхів , холецистит , жовчокам'яна хвороба , гепатит. Блювота може містити домішка жовчі і супроводжуватися жовтяницею , гіркотою в роті , потемніння сечі, знебарвлення калу , шкірним свербінням , болем у правому підребер'ї.

5 . Невідкладні гострі хірургічні стану : панкреатит , апендицит , холецистит , перфорація виразки шлунка або дванадцятипалої кишки , кишкова непрохідність , кровотеча з виразки. Вони протікають з сильним болем у відповідній області живота і блювотою , найчастіше багаторазової і не приносить полегшення . При кровотечі в блювоті виявляється домішка свіжої крові або згустків коричневого кольору.

6 . Останні стадії пухлини шлунка , стравоходу або кишечнику , коли новоутворення частково або повністю перекриває просвіт органу.

З усіх перерахованих вище станів впоратися самостійно можна спробувати тільки з харчовим отруєнням і тільки в відсутність можливості негайного звернення до лікаря. Згадайте , що ви їли останній раз , проаналізуйте ситуацію. Чи хворі інші члени вашої родини , які вживали ті ж продукти. Якщо так , то позбудьтеся від усієї підозрілої їжі і приступайте до промивання шлунку великим обсягом теплої кип'яченої води. Для цього випийте максимальну кількість рідини і викличте блювоту натисканням на корінь язика пальцями або ложкою. Процедуру повторюють до тих пір, поки блювота не стане прозорою , а потім приймають активоване вугілля з розрахунку 1 таблетка на 10 кг маси тіла. Тобто при вазі в 70 кг ви повинні випити 7 таблеток. Минуло кілька годин , а краще не стає ? Шукайте можливість відвідування доктора !

Сильні болі + блювота з жовчю або кров'ю - ознака небезпечної патології. У таких ситуаціях слід дзвонити в службу швидкої допомоги.

Центральну блювоту можуть викликати:

    
Інфекції центральної нервової системи : менінгіт , хвороба Лайма , нейросифилис та ін;
    
Ендоінтоксикації : уремія , кетоацидоз при цукровому діабеті ;
    
Екзоінтоксікація : отруєння алкоголем , чадним газом тощо;
    
мігрень ;
    
Вертиго - морська хвороба ( заколисування ) ;
    
інсульт ;
    
Черепно -мозкова травма ;
    
Гіпертонічний криз;
    
Пухлини мозку.

При зростанні пухлини у головному мозку черепну тиск повільно , але вірно підвищується , що призводить спочатку до легкого подташніванія вранці , а потім протягом всього дня. Періодично у такого хворого на піку головного болю виникає блювота. Невролог відразу помітить і інші відхилення у пацієнта : хиткість ходи , порушення шкірної чутливості , слабкість в кінцівці і ін Але першою ознакою може бути тільки нудота і блювота.

Різке ж підвищення внутрішньочерепного тиску , наприклад , при черепно -мозковій травмі , гіпертонічному кризі або інсульті , навіть у людини в несвідомому стані викличе блювоту , причому настільки сильну , що її називають « блювота фонтаном ».

При вертиго (морської хвороби) відбувається подразнення вестибулярного апарату , яке більшість людей переносять дуже легко і навіть не помічають. А ось чутливий до закачування людина з патологією внутрішнього вуха буквально « не відійде від борту » до кінця плавання - його постійно буде мучити запаморочення , нудота і , відповідно, блювота.

Передумов до виникнення мігрені лікарі так до кінця і не з'ясували , але і при цій сильного головного болю в якій-небудь області голови часто задіюється довгастий мозок і виникає нудота , блювота , світлобоязнь та інші симптоми.

При цукровому діабеті хворі не завжди стежать за рівнем глюкози в крові і приймають необхідні препарати , що загрожує розвитком кетоацидозу - стану інтоксикації організму «зсередини ». У цьому випадку блювання також виникає по центральному механізму , так як кетонові тіла, що утворюються в присутності надлишку цукру , отруюють довгастий мозок. Патологія нирок , які виводять з нашого організму все зайве і токсична , викликає блювоту таким же чином , що й кетоацидоз при цукровому діабеті.

Крім того , блювота може спостерігатися при прийомі деяких лікарських засобів , хіміо -і променевої терапії , психічних розладах (анорексія , істерія , різні неврози) . У деяких людей одноразова блювота буває при сильних негативних емоціях , заворушеннях і стресі.

Ознаки та діагностика

Як правило , блювоті передує нудота , птиализм (посилене слинотеча ) , прискорене дихання , слабкість і мимовільні ковтальні руху , іноді - сльозотеча. Потім відбувається викидання вмісту шлунка за участю діафрагми і м'язів черевного преса.

Після блювотного акта людина зазвичай з полегшенням натискає на злив і йде з вбиральні . Ось цього робити не можна! Обов'язково подивіться , якщо самі не можете - просите друзів і родичів , на те , що з себе представляють блювотні маси. Залишки їжі і слиз ніякої потрібної інформації не несуть , а от гній (жовтий , зелений) , жовч ( зелена) або кров ( кавові згустки або червона) - дуже важливі для подальшої діагностики хвороби. Іноді тільки за характером блювоти можна запідозрити певну патологію. Так , блювота кавовою гущею ( кров) - шлункова кровотеча ( виразка) , жовчю - хвороба жовчного міхура і печінки , гноєм - запальний процес в органі травної системи. Про вміст блювоти потрібно обов'язково повідомити лікарю швидкої допомоги або гастроентеролога.

Коли ж блювота виникає на піку головного болю , тут пряма дорога до невролога . Причому , вибрати бажано найкоротший шлях , адже такий симптом свідчить про мозковому недугу - мікроінсульт , менінгіті , пухлини і т.д.

Якщо ні гастроентеролог , ні невролог не знайшли ніяких порушень , слід йти далі :

    
Здати загальний і біохімічний аналіз крові ;
    
Зробити тест на толерантність до глюкози для виявлення цукрового діабету ;
    
Здати аналіз сечі ;
    
Пройти УЗД нирок ;
    
Розповісти терапевта про всі препарати , які приймаєте - можливо , один з них викликає у вас блювоту ;
    
Записати ЕКГ ( в рідкісних випадках при інфаркті буває блювота ) і т.п.

Лікування блювання

Блювота нерідко є першою ознакою того , що в організмі виникли « неполадки» . При цьому одноразова блювота приносить організму тільки користь , позбавляючи травний тракт від шкідливих речовин або мікроорганізмів. А ось багаторазова блювота , тим більше не приносить полегшення , шкідлива - від неї потрібно позбавлятися.

Завдяки заслугам еметологіі - галузі медицини , що займається вивченням механізмів блювоти і способів її усунення , значно покращилася якість життя онкологічних хворих, які отримують хіміопрепарати або високі дози променевої радіації. Раніше саме через нудоти і блювоти онкологи не могли проводити високодозную хіміо -та променеву терапію , а вона буває дуже необхідна при особливо злоякісних пухлинах великого розміру. Тепер це стало можливим за допомогою таких протиблювотних засобів як сетронон або Еметрон !

Еметологі розробили ще один універсальний препарат , діючий на мозковий блювотний центр, - церукал ( метоклопрамід ) . Його приймають при блювоті центрального генезу : черепно -мозковій травмі , інсульті , мігрені , ниркової патології. Іноді він показаний і при периферичної блювоті , наприклад , панкреатиті . Але частіше при патології шлунково -кишкового тракту використовують мотилиум або цизаприд ( коордінакс ) . Морську хворобу купируют таблетками Сиель , а під час вагітності полегшити стан допоможе кокулін або настій із суміші меліси , м'яти і лікарської ромашки.

Часта блювота може привести до обезводнення організму , тому в умовах стаціонару хворому внутрішньовенно крапельно вводять розчини електролітів і глюкозу або дають пити регідрон , розведений у 2 літрах рідини.


Джерело: http://Блювота: причини, симптоми, види, лікування
Категорія: Блювота | Додав: Умница (21.12.2013) W
Переглядів: 10608 | Теги: симптоми блювоти, Блювота, лікування блювоти, причини блювоти, види блювоти | Рейтинг: 0.0/0


Популярні статі за сьогодні


Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]





Хвороби по літерам


Форма входа


ЭТО ИНТЕРЕСНО

РЕКЛАМА


  Яндекс.Метрика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Адміністрація сайта Маркова Виктория Витальевна
© 2024-2013
Яндекс.Метрика