Каталог статей

Головна » Статті » Б » Безсоння

Безсоння: причини, симптоми, клінічна картина, лікування

Розважливі римські мудреці стверджували: «Людина не знайомий з кращим блаженством, ніж сон, і гіршої карою, якої« нагороджує »природа, віднімаючи солодкий сон у хворого тіла або нечистої совісті»

Термін «безсоння» розглядають як загальне позначення усіляких порушень сну - це і раннє пробудження, і проблематичне засинання, і часті вимотуючі пробудження серед ночі і, звичайно ж, повне зникнення сну. З цим поняттям на практиці в більшій чи меншій мірі знаком, напевно, кожен мешканець нашої планети. Ті, хто не одного разу на своїй шкурі відчував труднощі «проникнення» в царство Морфея, погодяться з думкою, що сон є подарунком, дарованим живим істотам щедрістю природи і божою волею.

Взагалі безсоння - це одна з найбільш неприємних та настирливих «супутниць» людського життя. Прокидаєшся вранці і чітко розумієш, що ніч пройшла дарма. Але найстрашніше те, що попереду чекає тривалий робочий день, почати який ні, ні сил, ні запалу, на бажання. Якщо безсоння навідується до Вас вперше або тільки час від часу, то великі шанси, що ця проблема пройде сама по собі, так як вона пов'язана з тимчасовою втомою або емоційним перевантаженням. Але коли відсутність сну починає носити перманентний характер, то коріння проблеми загрузли набагато глибше. Зовнішніх подразників, які можуть відправити людський сон коту під хвіст, виснаживши наше фізичний і моральний стан, ціла купа. Однак сомнологи (фахівці з сну) виділяють дві головні причини приходу безсоння, і кожна з них потребує обов'язкового лікування, оскільки є хронічним порушенням.

Перша причина - це різного роду психічні порушення. Їх небезпека криється в тому, що вони дуже сильно погіршують стан людини, через що утворюється замкнуте коло: затяжні стреси, виснажлива депресія і багаторазові неврози провокують хронічні порушення сну, які, у свою чергу, ще більше дратують нервову систему, що наганяє на людини ще більшу нудьгу.

Друга причина - це постійне розумова перевтома, яке банним листом «прилипає» в основному до мислителів і науковим діячам. Воно також притаманне людям творчих професій, яким через день потрібно видавати небудь свіженьке, та ще й креативне. Таких людей «професійна» муза відвідує, як правило, вночі, а пов'язано це з тим, що у багатьох часовий проміжок від півночі до першої зорі асоціюється з умиротворенням і спокоєм - такий собі годину пік натхнення, оригінальних ідей і розумних рішень. Однак подібна організація дня небезпечна для людського організму, особливо якщо після безсонної ночі необхідно бігти на роботу. Такого трудоголіка з часом наздоганяє постійне бажання відсипатися вдень, а коли настає ніч, то його сон немов випаровується; він починає скаржитися на важкі пробудження, стомлюваність від найменших навантажень і постійну слабкість.

Тимчасових причин безсоння на порядок більше. Позбавити людину нічного спокою може будь-яка проблема, що представляє для нього життєву важливість - це і фінанси, «співаючі романси», і особиста драма, і сексуальні розлади. Те, що цілодобово спантеличує наш мозок, зрештою, призводить до сильного перевтоми. У подібних випадках без допомоги або хоча б консультації фахівця в галузі психології вже не обійтися, так як медикаментозна розправа з безсонням в таких ситуаціях майже не ефективна. Крім того, злякати сон можуть зміни сезонів і перехід на зимовий / літній час, а також такі фактори як переїдання на ніч, пізніше вживання міцної кави, чаю або спиртних напоїв, незручне ліжко, дратівливий запах або шум.

Кого турбує безсоння?

У даного захворювання досить різношерстий «контингент». Розладами сну страждає кожен п'ятий житель планети, причому ця проблема турбує не тільки людей пенсійного віку, але і зовсім маленьких дітей. Так, порушення сну спостерігаються приблизно у 20-25% малят до 5 років. Це розмови або ходіння уві сні, нічне нетримання сечі, кошмари. Часто зустрічаються і порушення дихання під час нічного спокою. Дана проблема турбує і підлітків: хронічне безсоння викликає у них депресію і несприятливо впливає на процес статевого дозрівання.

Але частіше питання дефіциту сну постає у людей середнього віку, коли обтяжують сімейні обов'язки і зростає обсяг професійних навантажень. Жінки часто починають скаржитися на поганий сон в післяпологовий період. А після 65 років безсоння турбує кожного другого жителя планети.

Боротися з цим захворюванням необхідно в будь-якому віці. Сон вкрай потрібен для відпочинку нервової та м'язової систем: постійне недосипання загрожує не лише погіршенням загального стану організму, але і розвитком таких серйозних недуг як цукровий діабет або ожиріння.

Клінічна картина

Перед тим, як описати безпосередні симптоми безсоння, розглянемо деякі складові сну і їх певний порядок. Першим дзвіночком того, що сон «бродить» десь неподалік, є поступово наступаюча млявість і сонливість. Як правило, ці відчуття приходять, коли Ви ще не збираєтеся вирушати в царство Морфея, і це абсолютно нормально. Гірше, якщо дані відчуття не наступають взагалі. Другою стадією сну вважається момент засипання, тобто перехід од неспання до нічного відпочинку. Зверніть увагу, що здорова людина момент засипання практично не помічає: його немов в одну мить втягує у світ сновидінь. Наступний етап - безпосередньо сам сон, званий на медичному лексиконі станом тривалого гальмування в корі головного мозку. І завершальна крапка сну - пробудження.

Безсоння

А тепер детальніше про ознаки безсоння. Хворій людині, навіть якщо у нього настає сонливість, ніби щось заважає заснути. Якийсь час він лежить у ліжку і ворушиться, а потім раптом моментально засинає. У деяких людей сонливість приходить вчасно, проте будь-яка дрібниця здатна її порушити. Тоді період засинання перетворюється на болісний процес, він вселяє занепокоєння і породжує роздратування. Хворому складно сконцентруватися вдень, так як його увагу постійно розсіюється. Він впадає в прострацію, стає млявим, не здатен вирішувати інтелектуальні головоломки. До нього непомітно підкрадаються не найприємніші спогади з життя, різні страхи і патологічні потягу, від яких не так то й просто позбутися. У багатьох людей частішає серцебиття, порушується дихання, з'являється почуття здавленості в області грудей - словом, в наявності всі симптоми вегетативного розладу.

Лікування безсоння

Хронічне безсоння, причиною якої послужили або психічні проблеми, або розумове перенапруження, лікують в кабінеті у психотерапевта. Сильне відчай і невгамовне бажання швидше зануритися в безтурботний світ сновидінь штовхають багатьох пацієнтів до небезпечного кроку - зловживанню снодійними засобами. Однак ці «чарівні» пігулки не панацея. Седативні препарати на момент їх дії змушують мозок гальмувати, однак потім він повертається до свого попереднього стану, при якому вже потрібна більша доза снодійного. До того ж такий короткочасний проміжок полегшення і сон після прийому ліків не дають мозку необхідного повноцінного відпочинку для того, щоб вирішити решту проблему. Тому сучасна терапія для «несплячих» побудована в основному на нелекарственних методах відновлення сил організму. У першу чергу, потрібно вирішувати ситуацію, у людини психологічну проблему, яка і позбавила його заповітного нічного спокою - будь то нерозділене кохання до труни чи дірка в кишені, що утворилася в наслідок світової кризи. Правду кажуть, важливо не те, що з нами відбувається, а те, як ми до цього ставимося. Для цих цілей у фахівців розроблено безліч ефективних програм.

По-друге, досить простим і дієвим способом розправи з безсонням вважається денний сон в рамках 1 години і режим. Важливо не тільки лягати в ліжко і прокидатися постійно в один і той же час, але і вчитися відволікатися перед сном від проблем насущних. Психологи дають цікавий порада: вони пропонують всі свої проблеми і тривоги «замикати на замок». Для цього потрібно на листку паперу написати все, що Вас турбує, скласти його і замкнути на ключ в ящик столу або шкатулку. Непогано після вечері прогулятися й подихати свіжим повітрям, можна прийняти ванну з морською сіллю або ароматичними маслами, подивитися улюблений фільм або почитати захоплюючу книгу.

І, по-третє, міцному сну сприяє безліч народних засобів. У цій справі допоможе чай з ромашки; заспокійливий відвар календули, материнки і пижма; натуральні засоби з аїру, кульбаби, липи, арніки, м'яти перцевої, полину, череди та інших рослин із заспокійливим ефектом.



Джерело: http://безсоння в період вагітності, причини безсоння, симптоми безсоння, лікування безсоння
Категорія: Безсоння | Додав: Умница (06.07.2013) W
Переглядів: 2139 | Теги: причини безсоння, безсоння в період вагітності, симптоми безсоння, лікування безсоння | Рейтинг: 0.0/0


Популярні статі за сьогодні


Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]





Хвороби по літерам


Форма входа


ЭТО ИНТЕРЕСНО

РЕКЛАМА


  Яндекс.Метрика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Адміністрація сайта Маркова Виктория Витальевна
© 2024-2013
Яндекс.Метрика