Каталог статей

Головна » Статті » Б » Бехтерева хвороба

Бехтерева хвороба: симптоми, діагностика, загальні відомості
Знаменитий письменник Карел Чапек більше двадцяти років приховував від оточуючих часом нестерпний біль, страждаючи важкою недугою - хворобою Бехтерева. Але, будучи мужнім людиною, не здавався і навіть жартував, що він і хвороба звикли один до одного і цілком стерпно співіснують


       
Анкілозуючий спондилоартрит, широкому колу більш відомий як хвороба Бехтерева, у світлі сучасних досліджень віднесений до числа аутоімунних захворювань. Для патологій цього типу характерно протиборство імунної системи здоровим клітинам власного організму, які вона приймає за чужинців. Що викликає подібний збій у функціонуванні захисних сил, точно поки не встановлено. Існують лише припущення на рівні гіпотез.

У випадку з хворобою Бехтерева під «приціл» потрапляють суглоби хрящового типу, масована атака лімфоцитів запускає в них механізм, що викликає запальний процес. Уражаються при цьому, як правило, крижово-клубові, реберно-грудини, грудинно-ключично зчленування і міжхребцеві дрібні суглоби, а також райдужна оболонка очей. Вогнища запалення утворюють різні комбінації, індивідуальні для кожного хворого.

Між тілами прилеглих хребців внаслідок хронічного запалення, що супроводжується вапнуванням, утворюються вапняні містки (сіндесмофіти). Вони скріплюють (зрощують) хребці, що призводить до незворотної втрати рухливості хребта. Аналогічний процес окостеніння відбувається у великих суглобах. Вперше дане патологічний стан було описано в 1892 році Володимиром Михайловичем Бехтерева і охарактеризовано їм як "задерев'янілість хребта".

Розвивається анкілозуючийспондилоартрит в молодому віці (20-40 років) і переважно у чоловіків. Хворих жінок за статистикою менше (співвідношення 1:3-1:5), але деякі джерела пояснюють це тим, що у жінок хвороба протікає легше, тому важче діагностується. У середньому неї схильні 0,03-2% населення залежно від країни.

Генетична схильність, на думку багатьох фахівців, є частою причиною патології, а провокують її розвиток хронічні та вірусні інфекції, переохолодження, стреси, травми опорно-рухової системи.

Симптоми захворювання

Хвороба починається з болю в спині (крижі, поперек) в ранкові години, до середини дня больові відчуття зменшуються. На цьому етапі уражається зв'язковий апарат хребта - навколишні його м'які тканини. Відзначається підвищення ШОЕ, хворий худне, скаржиться на слабкість, тугоподвижность хребта, йому все важче робити нахили вперед і в сторони.

На наступній стадії болісні болі охоплюють весь хребет, спускаються вниз - в тазостегнові суглоби, їх рухливість знижується, змінюється хода. Анкілоз (зрощення) хребців починається з нижнього шийного відділу, супроводжується болем в потилиці, неможливістю повернути шию - поворот здійснюється всім корпусом.

З'являється характерна ознака анкілозуючого спондилоартриту: зникає вигин хребта в області попереку, а в грудному відділі виникає сильна сутулість. Запалення може поширитися на будь-які суглоби, але найчастіше уражаються колінні і гомілковостопні, а також сухожилля - ахіллове і подпяточная.

Позасуглобових симптоми виражаються в ослабленні зору, порушення роботи серця. Хвороба Бехтерева має періоди загострення і відносної ремісії, іноді взагалі призупиняється без подальшого розвитку обмеження рухливості.

Біль у спині або у суглобах не обов'язково викликається анкілозивний спондилоартрит, але якщо більше трьох місяців зберігаються всі або декілька наведених нижче симптомів, то слід терміново звернутися до ревматолога:

- Біль у крижово-клубової області, що підсилюється до ранку, що віддає в сідниці і нижні кінцівки;

- Постійна напруга м'язів і скутість в поперековій області;

- Біль в області п'ят у молодому віці;

- Біль, скутість, напруга м'язів в грудному відділі хребта;

- Підвищений показник ШОЕ (понад 30 мм на годину).

Діагностика захворювання

На початковому етапі діагностика утруднена схожістю з іншими захворюваннями хребта і суглобів - остеохондрозом, спондилезом, артритом і т.д. Рентгенографія, проведена на цій стадії, недостатньо інформативна, але іноді на знімку можна побачити зміни в області тазу (нечіткість меж зчленувань, збільшення ширини суглобової щілини), що дає лікареві привід запідозрити анкілозуючийспондилоартрит.

Магнітно-резонансна томографія набагато чутливіші рентгенографії, але поки цей метод дослідження широкого поширення у нас не отримав. На жаль, хвороба Бехтерева рідко діагностується на ранній стадії, діагноз встановлюють, коли анкілоз суглобів прогресує і добре видно на рентгенограмі, а клінічні прояви чітко виражені.

Підвищений показник ШОЕ не є основним симптомом, він розглядається в сукупності з іншими проявами, т.к інформує про будь запальному процесі, наявному в організмі. Ще однією ознакою захворювання є присутність у крові антигену HLA - B27, але він виявляється не у всіх хворих.


Джерело: http://бехтерева хвороба, бехтерева хвороба симптоми, бехтерева хвороба діагностика
Категорія: Бехтерева хвороба | Додав: Умница (17.07.2013) | Автор: Бехтерева хвороба: симптоми, діагно W
Переглядів: 758 | Теги: бехтерева хвороба лікування, бехтерева хвороба, бехтерева хвороба профілактика | Рейтинг: 0.0/0


Популярні статі за сьогодні


Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]





Хвороби по літерам


Форма входа


ЭТО ИНТЕРЕСНО

РЕКЛАМА


  Яндекс.Метрика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Адміністрація сайта Маркова Виктория Витальевна
© 2024-2013
Яндекс.Метрика