Каталог статей

Головна » Статті » А » Аритмія

Миготлива аритмія: види, симптоми, причини, діагностика, лікування

Під миготливою аритмією (або фібриляцією передсердь) мають на увазі нерегулярний серцевий ритм, що викликає погіршення припливу крові до різних органів. При цьому захворюванні передсердя, тобто верхні порожнини серця, б'ються хаотично і неузгоджено з нижніми порожнинами цього органу, тобто шлуночками.

Щоб усвідомити, що ж відбувається під час даної хвороби і яку загрозу вона може нести, потрібно більш детально зануритися в анатомію людського тіла. Отже, наше серце є м'язовим органом, своєрідним «насосом», головне завдання якого полягає в перекачуванні крові по судинах. Людське серце утворене з 4 камер (або порожнин) - двох шлуночків (нижні камери) і двох передсердь (верхні). Скорочення цих камер (спочатку передсердь, а потім шлуночків) відбувається узгоджено за рахунок злагодженої роботи спеціальних клітин, що виробляють і призводять до серцевого м'яза (тобто міокарду) електричний імпульс. Дані клітини і утворюють т.зв. провідну систему серця.

Коли наш основний «насос» здоровий і чудово себе почуває, то імпульс до скорочення з'являється спочатку в правому передсерді, яке називається ще синусовим вузлом (тому нормальний ритм називається синусовим). Потім імпульс поширюється по обом предсердиям (правому і лівому), провокуючи їх скорочення, а також викид крові в шлуночки. Далі спостерігається скорочення шлуночків і викид крові в легеневу артерію і аорту. Синусовий ритм вважається правильним, коли частота його в стані спокою дорівнює 60-80 ударів на хвилину. У випадку фізичної активності частота серцевих скорочень істотно зростає, після чого по закінченні навантаження самостійно повертається до нормального показника.

Таким є механізм роботи серця при його доброму самопочутті. Якщо ж «орган любові» страждає миготливою аритмією, то скорочення передсердь набуває хаотичний характер: по них одночасно пробігають кілька дрібних хвиль збудження, постійно змінюють швидкість і напрям свого руху. У підсумку всі м'язові волокна (їх називають фибриллами) у передсердях починають скорочуватися в різний час, не провокуючи при цьому ні єдиного скорочення передсердь і, відповідно, викиду крові в шлуночки (тому миготливу аритмію називають ще фібриляцією передсердь). При даному захворюванні частота передсердних збуджень досить висока, проте в шлуночках безладно циркулює тільки невелика кількість збуджень - з цієї причини і виникає неправильний ритм серцевих скорочень, частота якого у більшої частини пацієнтів перевищує 80 ударів на хвилину.

Причини та ускладнення

Це захворювання є ускладненням майже всіх серцево-судинних проблем: вад серця, перикардиту, ішемічної хвороби, міокардиту, кардіоміопатій, синдрому слабкості синусового вузла, гіпертонічної хвороби та ін Миготлива аритмія нерідко виникає і при патології щитовидної залози, хронічних хворобах легенів, після операції на серці, при зловживанні алкоголем, а ще на тлі загальних важких хвороб.

Іноді миготлива аритмія починає турбувати молодих і відносно здорових людей, які раніше не скаржилися на серці. Найчастіше це обумовлено порушеннями нервової регуляції серця. Нерідко це захворювання розвивається через тривалі стресів або перенесених вірусних інфекцій.

Основна загроза миготливої ​​аритмії в тому, що при цьому діагнозі дуже часто в передсердях накопичується кров, що з часом може призвести до утворення тромбів. Якщо один з таких кров'яних згустків вийде з серця і кровотоком її занесе в мозок, то це може закінчитися інсультом. Особливо велика ймовірність такого «сценарію» у людей старшого віку. Крім того, неконтрольована миготлива аритмія послаблює серце і може викликати серцеву недостатність - небезпечний стан, при якому через погіршеної циркуляції крові організм недоотримує необхідні йому поживні речовини і кисень.

Клінічна картина

У частини хворих миготлива аритмія протікає безсимптомно. Але у більшості пацієнтів, що страждають цією патологією, таки спостерігаються деякі симптоми. Головною ознакою хвороби можна назвати пальпітацією, тобто епізоди сильного і частого серцебиття, яке навіть сильніше, ніж при інтенсивних фізичних навантаженнях. Людей з миготливою аритмією турбує також постійні слабкість і нездужання, знижений кров'яний тиск, болі в грудях. Вони скаржаться на сплутаність свідомості, запаморочення і утруднене дихання.

Види миготливої ​​аритмії та їх особливості

Дане захворювання може протікати в трьох формах: пароксизмальної, стійкою і постійною. Перші два типи миготливої ​​аритмії мають нападоподібний характер. При пароксизмальній формі хвороби виникають щодо тривалі напади аритмії (в межах декількох хвилин і до 7 діб). Основна особливість даної форми полягає в здатності до мимовільного припинення.

При стійкому типі миготливої ​​аритмії порушене серцебиття зберігається більше одного тижня. Цій формі не властиво припинятися самостійно, її можна усунути тільки шляхом лікарського втручання.

При постійній формі хвороби серцевий ритм нерегулярен постійно, а усунути миготливу аритмію в хронічному перебігу практично нереально.

Як правило, це захворювання починається з пароксизмальної форми, яка з часом прогресує: напади миготливої ​​аритмії частішають і стають триваліші, вони гірше усуваються і переходять у хронічну форму.

Лікування

Лікувальний курс при цьому захворюванні, в першу чергу, включає лікування основної хвороби, яка і спричинила розвиток миготливої ​​аритмії (як говорилося вище, це може бути практично будь-яка патологія серцево-судинної системи). Другим завданням терапії при цьому діагнозі є відновлення нормального серцевого ритму і подальше його підтримку.

На перший план при миготливої ​​аритмії виходить медикаментозне лікування. Порушення ритму серця відновлюють за допомогою антиаритмічних препаратів, які, як правило, вводять внутрішньовенно. Їх безліч, вони діляться на 4 класи. Тільки лікар може визначити, який з антиаритмічних препаратів виявиться найбільш ефективним при тієї чи іншої історії хвороби. Іноді хворому доводиться по черзі або відразу приймати кілька видів засобів, перш ніж вдасться знайти найбільш відповідне для нього ліки.

Якщо напади миготливої ​​аритмії не піддаються медикаментозному лікуванню, то лікарі вдаються до оперативного втручання. Перший вид операції називається катетерная радіочастотна абляція. Це малоінвазивний спосіб по відновленню нормального серцевого ритму за допомогою катетера, без операції на відкритому серці. Дана маніпуляція проводиться шляхом припікання крихітної і ретельно вивіреною частинки серця за допомогою спеціального катетера.

Інший тип операції - електрична кардіоверсія. Хворого на короткий час (до 3 хвилин) занурюють у сон, після чого спеціальним синхронізованим розрядом електричного струму, який наносять тільки в певну фазу серцевого циклу, відновлюють нормальний ритм. Цей метод відрізняється як деякими складнощами, так і явними перевагами. Серед його умовних «недоліків» - занурення пацієнта в сон, необхідність спеціального оснащення для проробляє маніпуляції і висококваліфікований персонал.

А значною перевагою такої електричної кардіоверсії вважається те, що після неї ритм серця відновлюється майже завжди (у той час як медикаменти дають бажаний результат тільки в 60-80% випадків). До того ж цей спосіб лікування безпечний: на відміну від медикаментів, він не має побічних явищ.



Джерело: http://аритмія, аритмія симптоми, аритмія причини, аритмія лікування
Категорія: Аритмія | Додав: Умница (25.06.2013) W
Переглядів: 2743 | Теги: аритмія, аритмія лікування, аритмія симптоми, аритмія причини | Рейтинг: 0.0/0


Популярні статі за сьогодні


Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]





Хвороби по літерам


Форма входа


ЭТО ИНТЕРЕСНО

РЕКЛАМА


  Яндекс.Метрика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Адміністрація сайта Маркова Виктория Витальевна
© 2024-2013
Яндекс.Метрика